Wpis powstał dzięki współpracy z:

Ten artykuł dotyczący gry Star Trek: Lower Decks zawiera spoilery. W przypadku większości nowych programów Star Trek zlokalizowanie pisanek i odniesień wymaga prawdopodobnie co najmniej dwóch obejrzeń. Ale dzięki Lower Decks możesz obejrzeć odcinek cztery razy i nadal brakuje odniesień i pisanek. To coś mówi, gdy weźmiesz pod uwagę również te

Star Trek: Lower Decks Episode 4 Easter Eggs & References

Ten artykuł dotyczący gry Star Trek: Lower Decks zawiera spoilery. W przypadku większości nowych programów Star Trek zlokalizowanie pisanek i odniesień wymaga prawdopodobnie co najmniej dwóch obejrzeń. Ale dzięki Lower Decks możesz obejrzeć odcinek cztery razy i nadal brakuje odniesień i pisanek. To coś mówi, gdy weźmiesz pod uwagę również te

Ten artykuł w Star Trek: Lower Decks zawiera spoilery.

W przypadku większości nowych programów Star Trek zlokalizowanie pisanek i odniesień wymaga prawdopodobnie co najmniej dwóch obejrzeń. Ale dzięki Lower Decks możesz obejrzeć odcinek cztery razy i nadal brakuje odniesień i pisanek. To coś mówi, gdy weźmiesz również pod uwagę, że te odcinki są o połowę krótsze niż odcinki Discovery lub Picard. Mając to na uwadze, podobnie jak w poprzednich odcinkach, jest prawie na pewno coś, czego przegapiliśmy, próbując zebrać wszystkie pisanki i odniesienia z odcinka 4 Dolnego pokładu, „Wilgotne naczynie”.

Od niespodziewanej gościnnej gwiazdy (Haley Joel Osment) po krzepiącą historię o Marinerze i kapitanie Freemanie (krótko) zostających sojusznikami – ten odcinek był o wiele więcej niż tylko pisanki. Ale nie po to tu jesteś. Przyszedłeś po jajka Trekkie i będziesz je mieć!

Oto wszystkie głębokie cięcia i odniesienia, które złapaliśmy w 4 odcinku Lower Decks, „Moist Vessel”.

W tym odcinku USS Cerritos łączy siły z innym statkiem tej samej klasy, USS Mercet. Podobnie jak Cerritos, Mercet jest okrętem klasy kalifornijskiej i podobnie jak Cerritos nosi nazwę miasta w Kalifornii. Możemy sobie tylko wyobrazić, jaki jest USS Berkley.

Koncepcja „statku pokolenia” to bardzo stary trop science fiction, który pojawił się we wszystkim, od powieści Roberta A. Heinleina „Orphans of the Sky” po odcinek Doctor Who „The Ark in Space”. Ogólnie rzecz biorąc, statki generacji przewożą wiele pokoleń ludzi, ponieważ podróż szybsza niż światło nie jest możliwa. Czasami oznacza to również, że statki są również statkami uśpionymi, tj. Zawierają ludzi w zawieszonej animacji. Najwcześniejszy statek pokoleniowy w Star Trek pojawił się w odcinku TOS „For the World Is Hollow I Have Touched the Sky”. W co najmniej dwóch alternatywnych rzeczywistościach USS Voyager („Shattered”) i USS Enterprise NX-01 („E²”) stały się statkami pokoleniowymi, w których zmarli załogi stali się nową załogą w przyszłości.

Wiele konfliktów w „Moist Vessel” ma miejsce, ponieważ obojętna „terraformująca emulsja” zostaje uwolniona i zaczyna przekształcać części statku w samodzielne biosfery i / lub ekosystemy. Podobnie jak statki generacji, terraformowanie jest dość dużym tropem science fiction, który nie pojawia się zbyt często w Treku. Najbardziej znanym elementem technologii terraformowania w historii Treka jest bez wątpienia Genesis Device z Gniew Khana i Poszukiwania Spocka. Podobnie jak emulsja terraformująca, Genesis Device wywarł natychmiastowy efekt. W „Moist Vessel” emulsję terraformującą opisano jako coś, co starożytni kosmici musieli „użyć na martwej planecie, którą mogliby nazwać domem”. W The Wrath of Khan dr Carol Marcus używa „księżyca lub innej martwej formy” jako idealnego miejsca do użycia urządzenia Genesis.

Kapitan Durango jest członkiem gatunku Tellarite. Jest także pierwszym Tellarite, jakiego widzieliśmy w erze TNG. Pierwsi Tellaryci pojawili się w odcinku TOS „Journey To Babel”. Podobnie jak Andorianie i Wulkanie, Tellaryci są członkami założycielami Federacji. Star Trek: Discovery dało nam kilka 23-wiecznych Tellraties w odcinkach takich jak „The War Without. The War Within ”oraz odcinek Short Treks„ The Escape Artist ”, który został oczywiście napisany przez showrunnera z Lower Decks, Mike’a McMahana.

Od debiutu fani zauważyli, że spodek Cerritos ma złoty / żółty pierścień. Tymczasem Mercet ma dokładnie ten sam pasek koloru, tylko niebieski. Tuż przed wystrzeleniem Lower Decks McMahan wyjaśnił, że ponieważ Cerritos jest statkiem drugiego kontaktu i inżynieryjnym, jego zewnętrzny kolor jest żółty, który odzwierciedla żółto-złote kolory noszone przez oficerów inżynierów i ochroniarzy. „W klasie California [linia] istnieją trzy rodzaje malowania kadłuba: niebieski, czerwony i żółty” McMahan. Oznacza to, że możemy wywnioskować, że Mercet jest bardziej statkiem naukowym niż Cerritos, mimo że statki są tej samej klasy.

Gdy Mariner opuszcza salę gotowości kapitana Freemana, błyska słynnym wolkańskim pozdrowieniem „żyj długo i prosperuje”. Freeman wrzeszczy: „Nie rób mi tego sarkastycznego pozdrowienia Wulkanu!” Co ciekawe, nie widzieliśmy jeszcze tak często używanego sarkastycznie lub ironicznie salutowania Wulkanu. Chociaż w Star Trek 2009 Spock powiedział „Żyj długo i szczęśliwie” z takim jadem, że niemal zeskanował go jako „pieprz się”. W Discovery dowiedzieliśmy się również, że „The Vulcan Hello” nie było salutem Vulcan, ale zamiast tego strzelaniem do statku Klingonów bez uprzedniego sprawdzenia.

To było łatwe. Kiedy Tendi rozmawia z Rutherfordem o członku załogi imieniem O’Connell (Haley Joel Osment), który zamierza wznieść się na wyższy poziom istnienia, Rutherford mówi: „Och, jak Q! Albo Podróżnik! ” Q ewidentnie odnosi się do kontinuum Q, które po raz pierwszy widziano w „Spotkaniu w Farpoint”. Jeśli chodzi o „zwykłą” osobę, która staje się Q, dzieje się tak w odcinku TNG „True Q”, w którym kobieta imieniem Amanda Rogers zdaje sobie sprawę, że może stać się istotą o czystej energii. Podróżnik odnosi się do kosmity o tej samej nazwie z planety Tau Alpha C. (Chociaż czasami mówiono, że to Tau Ceti). Sam Wędrowiec nie stał się istotą o czystej energii, ale pomógł Wesleyowi Crusherowi „Wznieść się” poza fizyczny wymiar w odcinku TNG „Journey’s End”.

Jednak w Nemesis, zaledwie rok przed Lower Decks, Wesley Crusher został zauważony na ślubie Rikera i Troi w mundurze Gwiezdnej Floty, co sugerowało, że w rzeczywistości był z powrotem w Gwiezdnej Flocie. (Wesley miał również nowy stopień porucznika, co wydaje się wskazywać, że wrócił do służby.) Więc czy Rutherford wie o rzeczach Wesleya z Travellerami? Czy to dlatego, że Wesley ponownie jest aktywnie częścią Gwiezdnej Floty – oficerem, który jest również istotą o czystej energii?

W TNG i DS9 zdecydowanie zaleca się, aby ludzie uprawiali seks z hologramami. Jest to zasugerowane w odcinkach TNG, takich jak „11001001”, ale prawie wyraźnie zaznaczone w DS9, a konkretnie w odcinku „Merdiain”, w którym Quark jest wprost zlecony przez obskurnego klienta do stworzenia holograficznego duplikatu Kiry do celów erotycznych. Później w „Moist Vessel”, kiedy Ransom i Freeman rozmawiają o tym, co robi Mariner, mówią, że Mariner „opróżnia BEEP z filtra BEEP holodeku”. Wszyscy wiemy, co mają na myśli.

Kiedy Mariner zostaje wezwana na spotkanie kadry kierowniczej, żartuje: „Czy znowu debatujecie nad główną dyrektywą?” Trzeba przyznać, że większość debat na temat pierwszej dyrektywy ma miejsce w salach konferencyjnych takich jak ta.

Mariner szybko odkrywa, że ​​starszy personel debatuje nad meblami w sali odpraw. Wspomina się, że „beżowe krzesło ze skórzanym paskiem pośrodku”. Może to odnosić się do krzesła, które Picard miał w swoich prywatnych kwaterach w całym The Next Generation, na którym znajdował się dziwny kawałek materiału biegnący pośrodku. Krzesła w sali odpraw w Voyager miały również co najmniej dwie skórzane części na górze i na środku.

Kiedy Marnier dołącza do gry w pokera dla kadry kierowniczej, jest karcona, ponieważ decyduje się na „all-in”. Zwraca również uwagę, że większość postaci ma tendencję do pasowania, właśnie wtedy, gdy robi się ciekawie. Odnosi się to do kilku odcinków TNG, w których starszy personel gra razem w pokera, a mnóstwo ludzi pasuje. W „The Best of Both Worlds” Wesley pasuje tylko po to, by w końcu odkryć, że miałby zwycięską rękę.

Kiedy Tendi rozmawia z Rutherfordem o potrzebie bycia lubianym, wygląda na to, że je taco. Może to oznaczać, że USS Cerritos ma wtorki Taco w mesie, podobnie jak na USS Discovery, około 120 lat wcześniej. W odcinku Short Treks „Calypso”, czujący komputer Discovery, Zora, twierdzi w pewnym momencie, że jest to „Taco Tuesday”.

W pewnym momencie Tendi wymienia „proces wznoszenia się Tamarów”. Tamarianie są również znani jako „Dzieci Tamy” i pojawili się w odcinku TNG „Darmok”.

Podczas gdy Boimler zostaje przyłapany na rozmowie ze sobą, przez chwilę udaje, że rozmawia z nieistniejącym hologramem na holodecku, a konkretnie z Moriarty. Odnosi się to do świadomej wersji holograficznej profesora Jamesa Moriarty’ego (Daniel Davis), po raz pierwszy przedstawionej w kanonie Treka w odcinku TNG „Elementary, My Dear Data”. W tym odcinku Moriarty został przypadkowo powołany do życia, gdy Geordi poprosił komputer o stworzenie kogoś, kto mógłby pokonać Datę w symulacji Sherlocka Holmesa. Moriarty pojawił się ponownie w odcinku „Ship in a Bottle” i próbował przejąć kontrolę nad Enterprise z holodeku. Pod koniec odcinka Picard i ekipa uwięzili Moriarty’ego w niekończącej się symulacji, w której Moriarity wierzył, że zdobył wolność.

Postać Moriarty’ego wywodzi się oczywiście z kanonu opowiadań i powieści Sir Arthura Conan Doyle’a o Sherlocku Holmesie, a konkretnie z opowiadania „The Final Problem” i powieści The Valley of Fear. W kanonie Star Trek można by dyskutować, że Sherlock Holmes i Moriarty nie są postaciami fikcyjnymi, ale raczej quasi-historycznymi. W The Undiscovered Country Spock przypisuje cytat z Sherlocka Holmesa „przodkowi”, co wydaje się sugerować, że Spock jest spokrewniony z Sherlockiem Holmesem po ludzkiej stronie. A może Spock miał na myśli Doyle’a, a nie Holmesa. A może, jak wielu fanów i uczonych Sherlocka Holmesa utrzymuje od dziesięcioleci, Doyle był po prostu prawdziwym agentem literackim dla doktora Watsona i obie rzeczy są prawdą.

Pojęcie punktu widzenia Watsona (we wszechświecie) i Doylista (świata rzeczywistego) w odniesieniu do kanonu, naturalnie, pochodzi z nauki i fandomu Sherlocka Holmesa. Jednak te punkty widzenia mają również duże zastosowanie do Star Trek, ponieważ oba punkty widzenia są często wymagane do pogodzenia różnych rozbieżności kanonicznych.

W rzeczywistości, z punktu widzenia Watsona, odniesienie do Moriarity sugeruje, że Boimler jest świadomy niesławnej holograficznej Moriarity z Enterprise i być może, że Moriarty uciekł z symulacji „Ship in the Bottle” i terroryzuje różne holodeki w całej Gwiezdnej Flocie. Ale z punktu widzenia Doylisty, to głównie pisarze z Lower Decks, którzy w zabawny sposób nawiązują do odcinka TNG, w którym holodeck zamienia się w banany. Wreszcie, wszelkie odniesienia do Sherlocka Holmesa w Treku wydają się być meta, nawet jeśli nie mówisz o Danych i Spocku. Zarówno Nicholas Meyer (reżyser The Wrath of Khan i The Undiscovered Country), jak i Michael Chabon (showrunner Star Trek: Picard) napisali własne pastisze o Sherlocku Holmesie. W rzeczywistości, w pierwszej książce Holmesa Meyera – The Seven-Per-Cent Solution – Moriarty okazuje się być halucynacją wywołaną żalem Sherlocka Holmesa i uzależnieniem od kokainy. Tak więc w The Next Generation Moriarty był hologramem. Ale w kanonie Holmesa Nicholasa Meyera Moriarty jest całkowitym złudzeniem!

Choć nie wymieniono go w napisach, głos głównej bohaterki statku w tym odcinku gra Vanessa Marshall. Fakt, że komputer mówi „Uderz w to” w odpowiedzi na kapitana Freemana mówiącego „Uderz w to”, może być odniesieniem do kapitana Pike’a mówiącego „Uderz w to” w 2. sezonie odkryć.

Ponadto, komputer staje się ogólnie bezczelny, ma precedens w odcinku TOS „Jutro jest wczoraj”.

To nie tylko pierwszy odcinek, w którym Mariner nazywa kapitana Freemana „mamą”, ale słyszymy też, jak na głos wypowiadane jest imię Freemana: „Carol”. Cały ten odcinek dotyczy terraformowania, a twórcą urządzenia Genesis w Star Trek II: The Wrath of Khan został nazwany Carol Marcus. Wydaje się to zamierzone.

Kiedy wniebowstąpienie O’Connell faktycznie się kończy, jego aspekty wizualnie wyglądają podobnie jak wtedy, gdy Decker stał się częścią ogromnej sztucznej inteligencji. znany jako V’Ger w Star Trek: The Motion Picture. O’Connell również przez chwilę ma skrzydła, które mogą odnosić się do Czerwonego Anioła w Star Trek: Discovery, ale prawdopodobnie nie.

Tuż przed spotkaniem Marinera i Freemana z admirałem w sali konferencyjnej, widzimy członków załogi Cerritos, którzy odkurzają emulsję terraformującą. Ale robią to na czerwono. Wydaje się, że jest to odniesienie do czerwonego daszka Spocka w odcinku TOS „In Truth Is There No Beauty?” W tym odcinku Spock nosił przyłbicę, aby nie oszaleć, patrząc bezpośrednio na stworzenie znane jako Meduzyjczyk. Ostatnio wspomniano o Meduzyjczykach w odcinku Star Trek: Picard, „Broken Pieces”, kiedy hologram inżynieryjny Riosa mówił o „astrogacji Meduzyjskiej”.

Medale, które Mariner i Freeman otrzymują pod koniec odcinka, są niemal identyczne pod względem stylu, jak medale, które cała załoga Discovery otrzymała w odcinku finałowym sezonu 1 „Will You Take My Hand?” Najprawdopodobniej jest to „Medal Honoru Gwiezdnej Floty”, który jest przyznawany za akty odwagi. Insygnia na medalu są trochę inne niż w wersjach DISCO, ale ten niebieski pasek na materiale jest nie do pomylenia. Co ciekawe, w „Czy weźmiesz mnie za rękę?” zdecydowana większość postaci, które otrzymały medale, nie była głównymi członkami obsady i, można argumentować, byli częścią „Dolnych pokładów” Discovery, nawet jeśli pracowali na moście.

Star Trek: Lower Decks nadaje w czwartki nowe odcinki w CBS All-Access.

Tytuł oryginalny: Star Trek: Lower Decks Episode 4 Easter Eggs & References
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: