Wpis powstał dzięki współpracy z:

W późnych latach 80-tych w grach wideo pojawiły się przesadne, mięsiste mięśniaki. Metro City miało Mike'a Haggara, byłego zapaśnika bez koszulki, który został burmistrzem i zdecydował, że bycie „twardym w przestępczości” oznacza uwolnienie z ulic przestępców gołymi rękami, psycholem jego dziewczyny i ninja w Nike. Cyrkowy siłacz Karnov przeczesał świat

Jak Double Dragon’s Abobo stało się legendą Beat em up

W późnych latach 80-tych w grach wideo pojawiły się przesadne, mięsiste mięśniaki. Metro City miało Mike'a Haggara, byłego zapaśnika bez koszulki, który został burmistrzem i zdecydował, że bycie „twardym w przestępczości” oznacza uwolnienie z ulic przestępców gołymi rękami, psycholem jego dziewczyny i ninja w Nike. Cyrkowy siłacz Karnov przeczesał świat

W późnych latach 80-tych w grach wideo pojawiły się przesadne, mięsiste mięśniaki. Metro City miało Mike’a Haggara, byłego zapaśnika bez koszulki, który został burmistrzem i zdecydował, że bycie „twardym w przestępczości” oznacza uwolnienie z ulic przestępców gołymi rękami, psycholem jego dziewczyny i ninja w Nike. Cyrkowy siłacz Karnov przeczesywał świat w poszukiwaniu przygód i skarbów, walcząc z wszelkiego rodzaju mitycznymi potworami. Łysy Byk próbował zdominować zarówno ring bokserski, jak i obwód siłowania się na rękę. Gutsman był ubijanym robotem konstrukcyjnym, który później został przebudowany na 40-metrowego czołgowego centaura.

A potem był Abobo, gigantyczny antagonista z Double Dragon. Nie był tym antagonistą. Do diabła, w pierwszej grze walczysz z nim w ciągu pierwszych dwóch minut. Pomimo niskiego poziomu, nadal jest o wiele lepiej wspominany niż główni złoczyńcy z Podwójnego Smoka, tacy jak Willy i Mistrz Cienia. Po prostu zawsze było coś w tym przypadkowym bestii, co czyniło go wyjątkowym.

Podróż Abobo rozpoczyna się od oryginalnego Double Dragon, arkadowego hitu Technos z 1987 roku. Historia gry jest bardzo prosta. Dystopijna, pozbawiona prawa, powojenna wersja Nowego Jorku została opanowana przez gang zwany Black Warriors lub Shadow Warriors lub Black Shadow Warriors. (To rodzaj warsztatu, który nazywa się od gry do gry.) Billy i Jimmy Lee to dwaj bracia sztuk walki, których wspólny przyjaciel Marian zostaje schwytany przez członków gangu. Wychodzą, aby rozłożyć wszystkich w tym gangu gołymi pięściami i okazjonalnie beczką / biczem / nożem / kijem baseballowym.

Podczas gdy mięso armatnie składa się głównie z facetów o normalnych rozmiarach, wychodzi Abobo, który przedostaje się przez ścianę. Od chwili, gdy pojawia się na ekranie, jest jasne, że Abobo ma wyróżniać się spośród reszty. Ma większy zasięg, przyjmuje więcej trafień, nie można go rzucać i jest w stanie rzucać Billym i Jimmy’m jak ragdolle. Jedynym facetem bardziej niebezpiecznym od Abobo jest Willy, ostatni boss, który przynosi karabin maszynowy do walki na pięści.

Co dziwne, Abobo przybiera różne formy w grze. Jego początkowa postać to łysy, blady facet z wąsami. Niedługo potem walczymy z Jickiem, klonem Abobo, który jest bardzo podobny do pana T. Później walczymy z wersją Abobo Incredible Hulk. To jest powojenna wojna nuklearna, więc przypuszczam, że to ślady.

Ale to port NES naprawdę dostarczył ostateczną wersję Abobo, którego wygląd został poważnie zmieniony dla 8-bitowej konsoli. Z pomarańczowo-brązową skórą Abobo jest nadal większy niż wszyscy inni, ale także wygląda nieludzko. Ma olbrzymią, łysą głowę prawie wielkości jego masywnego tułowia i czarny łuk na twarzy, który najwyraźniej jest wąsem połączonym z grymasem! Podczas gdy wersja NES miała swój własny quasi-bijatyk, w którym wszyscy przerysowywali większym i lepszym duszkiem, Abobo wyglądał dokładnie tak samo. Po prostu nie możesz zadzierać z perfekcją!

Abobo w pewnym sensie, ale tak naprawdę nie pojawił się w sequelu Double Dragon II: The Revenge z 1988 roku. W grze pełnej gigantycznych wrogów był facet imieniem Bolo, który wyglądał dokładnie jak Abobo, ale miał długie, czarne włosy. Właściwie z perspektywy czasu wygląda bardzo podobnie do Danny’ego Trejo.

Huh.

Abobo odpuścił kilka następnych gier Double Dragon, podczas gdy bracia Lee zajęli się walką z mumiami i pulchnymi klaunami. Ale wrócił w bardzo nieoczekiwanym crossoverze: Battletoads / Double Dragon: The Ultimate Team z 1993 roku. Gra zawierała dziwaczną drużynę pomiędzy Dark Queen z Battletoads i Shadow Warriors. Ponieważ Double Dragon nie miał zbyt wielu zapadających w pamięć postaci-bossów, które mogłyby się łączyć z gigantycznym szczurem w koszulce, poszli z tym, co mogli.

Podobnie jak w przypadku innych bossów w grze crossover, Abobo był przedstawiany jako absolutny gigant w porównaniu do Lee Brothers i Ropuch. Wyglądał też bardzo zwyczajnie, wyglądając jak łysy facet bez koszuli i bez śladu. Ze względu na sci-fi charakter crossovera, jego historia zakończyła się, gdy został wyrzucony ze statku kosmicznego i wysłany spiralnie przez samą przestrzeń.

1993 dał nam również serial animowany Double Dragon. Jakoś to trwało przez dwa sezony (26 odcinków), a Abobo był tam od początku. Pierwszy odcinek był dziwnym, sobotnim porankiem, opowiadaniem fabuły gry NES, aż Billy Lee musiał walczyć ze swoim „złym” bratem na końcu. Abobo działał jako poplecznik, obok bardzo barwnego podejścia do Willy’ego.

W kreskówce Abobo był łysym mięśniakiem o niebieskiej skórze, co oznacza, że ​​ma taką samą tajemniczą cerę jak Król Hipopotam Kapitana N. Abobo był również dziwnie kompetentny w serialu, biorąc wszystko pod uwagę, chociaż jedyna walka, jaką kiedykolwiek stoczył, to rzucanie beczkami z olejem w Billy’ego i chybienie za każdym razem. Spędzał więcej czasu zirytowany Willym, który był przedstawiany jako psychotyczny kowboj z pistoletem laserowym – w połowie Yosemite Sam i połowa Interrupter z Late Night with Conan O’Brien.

Drugi odcinek wprowadził Mistrza Cienia, który natychmiast okazał zniesmaczenie porażką swoich podwładnych, magicznie łącząc Willy’ego z gigantycznym malowidłem przedstawiającym ukarane dusze. Abobo próbował uciec, ale podzielił ten sam los. Ta dwójka pozostanie na tym muralu do końca serii.

Chociaż wydano bijatykę opartą na kreskówce Double Dragon, Abobo nie był częścią listy. Było dobrze. Double Dragon V: The Shadow Falls była naprawdę złą grą, a Abobo miał na horyzoncie większe rzeczy.

Abobo miał właśnie pojechać do Hollywood!

W 1994 roku Imperial Entertainment Group wypuściło film Double Dragon, totalny cheesefest, który nie mógł zwrócić swojego budżetu w wysokości 8 milionów dolarów. Ale główny czarny charakter Roberta Patricka sprawił, że film był prawie możliwy do obejrzenia. Akcja rozgrywa się w wersji Los Angeles, która jest skrzyżowaniem Warriors i No Man’s Land z komiksów o Batmanie. Billy i Jimmy są nastolatkami, którzy biorą udział w spisku, który obejmuje dwa naszyjniki w kształcie smoka, które po złożeniu tworzą wszechmocny medalion.

Początkowo Nils Allen Stewart gra przywódcę gangu Bo Abobo. Jako szef gangu Mohawków jest po to, by zachowywać się onieśmielająco na głupiego łobuza z lat 90., ale tak naprawdę niewiele robi. Bierze udział w pościgu samochodowym i drażni scenę walki, ale nic się nie dzieje.

Następnie czarny charakter Koga Shuko przekształca go w dosłownie maniaka steroidów za pomocą eksperymentalnej maszyny. Od tego momentu w Abobo gra Henry Kingi w nadętym, gumowym garniturze. Pomimo tego, że w tym momencie Abobo STILL jest mięśniowym golemem, tak naprawdę nie walczy z nikim i zamiast tego zostaje porwany przez Power Corps.

Abobo w końcu widzi, jak wygląda w lustrze. Złamany tym, w co został przemieniony, włącza Kogę i… nadal z nikim nie walczy. Po prostu udziela Power Corps kilku rad, które pomogą odwrócić losy złych facetów. Pod koniec filmu pyta Lee Brothers, czy mogliby zostać kumplami i lekkomyślnie jeździ swoim samochodem.

Tak, to… prawie coś. Nie okropność Super Mario Bros, ale nie dobra jak na tamte czasy jakość Mortal Kombat. Nie jest też tak zabawny jak film Street Fighter, ale ma jedno główne podobieństwo do niego.

Podobnie jak Street Fighter, film Double Dragon miał swój własny spinoff bijatyk. Zamiast walczyć jeden na jednego z aktorami zdigitalizowanymi (co było oryginalnym pomysłem, dopóki nie uznano go za wykonalny w terminie), Technos stworzył animowanego wojownika Neo Geo, który nie jest obecnie tak dobrze znany ze względu na jakie to było zwyczajne. Wyglądała jak twoja przeciętna bijatyka SNK, bez własnej prawdziwej tożsamości. Gra została wydana dla gier arkadowych, Neo Geo CD i PlayStation.

Bijatyka z 1995 roku była luźno oparta na fabule filmu i zawierała kilka klipów FMV. Z filmu pojawiają się Billy Lee, Jimmy Lee, Marian, Shuko i Abobo. Reszta listy składa się z oryginalnych postaci, chociaż Technos przeprojektował Burnova, wyglądającego na Big Van Vadera bossa z Double Dragon II: The Revenge. Abobo bardziej przypomina swoją początkową, bardziej ludzką postać z filmu, w komplecie z irokezem, chociaż jest kreskówkowo duży w grze. Na szczęście od czasu do czasu przekształca się w swoją niewyraźną, podobną do guza zmutowaną formę podczas niektórych ruchów i wyginięć.

Jego zakończenie w grze przedstawia go, jedzącego dużo mięsa w restauracji, żądając jedzenia mięsa tak szorstkiego, że jego zęby krwawią. Heh. Roger Ebert powiedział, że gry wideo nie są sztuką.

Po niewytłumaczalnym crossoverze, serialu animowanym, nieudanym filmie i powiązaniach z grami walki, Double Dragon jako franczyza została ostatecznie wykorzystana. Gdy scena zręcznościowa ucichła pod koniec lat 90., beat’em up z przewijaniem z boku zniknął na jakiś czas i minie trochę czasu, zanim zacznie się nostalgia za nią.

Na szczęście w gatunku bijatyk pozostało jeszcze trochę soku, aw 2002 roku Neo Geo miało wystarczająco dużo czasu, zanim linia sprzętu SNK została wycofana. Firma Evoga opracowała coś, co przez pewien czas miało być bijatyką Double Dragon, ale ostatecznie zespół nie był w stanie zabezpieczyć praw i został zmuszony do stworzenia gry z podrobioną obsadą postaci. W rezultacie powstała Rage of the Dragons, gra zespołowa z udziałem Billy’ego Lewisa, Jimmy’ego Lewisa i Abubo…

Abubo nie ma tag partnera, a zamiast tego jest środkowym bossem tak potężnym, że potrzeba dwóch przeciwników, aby go powstrzymać. Przedstawiany jest jako szef mafii niskiego poziomu z kucykiem, okularami przeciwsłonecznymi, różowym podkoszulkiem i zbyt długimi, muskularnymi ramionami. To całkiem przyzwoita przeróbka oryginału, ale… Abubo? To najlepsze, co mogli wymyślić?

Jeśli chodzi o oficjalnego Double Dragon, powrócił on rok później. Double Dragon Advance na Game Boy Advance wziął oryginalną wersję arkadową, zaktualizował grafikę, dodał więcej etapów, wrogów i ataków, zmieniając tę ​​część w dopracowane podejście do klasyki. To oczywiście oznaczało powrót prawdziwego Abobo!

Rok 2012 byłby sztandarowym rokiem dla umięśnionego poplecznika. Od 2002 roku Roger Barr z I-Mockery próbował stworzyć fangame opartą na Abobo, a na początku 2012 roku ukazało się publiczne arcydzieło Abobo’s Big Adventure free-to-play i byliśmy lepsi.

Wykorzystując 8-bitową grafikę, gra podąża za Abobo, który szuka swojego porwanego syna Aboboya. Każdy poziom jest oparty na innym tytule NES i zawiera oszałamiającą ilość pisanek. Jest poziom Double Dragon, podwodny poziom Super Mario Bros., Urban Champ, Legend of Zelda, Balloon Fight, Pro Wrestling, Mega Man, Contra i wreszcie Punch-Out. Ta gra to absolutna eksplozja, szczególnie dla każdego, kto dorastał na NES i oferuje takie momenty jak:

Jeśli chodzi o OFICJALNĄ nostalgię, w 2012 roku ukazał się również Double Dragon Neon na PlayStation 3 i Xbox 360 (a później PC). Wykorzystując grafikę 3D, gra była nowoczesną aktualizacją stylu gry Double Dragon, utrzymaną w estetyce lat 80. To było o wiele bardziej śmieszne niż oryginalna seria. W rzeczywistości jest to bardziej zgodne ze zwrotnicą Battletoads, ponieważ ta gra pozwala również wystrzelić Abobo w głębokie zakamarki kosmosu, aby umrzeć.

Ta gra dała nam także pierwszy – i jedyny – wielokąt Abobo. Tym razem wyniosły, zgarbiony nad brutalem z mnóstwem kolczastych opasek. To wszystko ORAZ wąsy!

Ale z tych dwóch wydań z 2012 roku, Abobo’s Big Adventure jest zaskakująco lepszą grą pod względem przedstawiania wielkiego człowieka, ponieważ umocniła jego status nostalgicznej ikony beat em up.

W 2017 roku Arc System Works stworzyło Double Dragon IV na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch i PC. Zamiast naśladować estetykę arkadowego oryginału, gra wzięła swój styl graficzny z gier NES. Oznaczało to powrót klasycznego NES Abobo jako nie tylko powracającego wroga, ale także grywalnej postaci do odblokowania. Double Dragon IV faktycznie pozwala ci przejść przez tryb fabularny różnymi postaciami wroga, ale szczerze, kogo innego byś wybrał w takiej sytuacji? Cóż, może Burnov.

Niestety, gra Abobo w Double Dragon IV prowadzi do niekończenia. Wiem, że nie da się poprawić w „Abobo uderza w głowę Małego Maca tak mocno, że przekracza to czas i przestrzeń”, ale przynajmniej SPRÓBUJ!

Mniej więcej w tym samym czasie inna gra próbowała odtworzyć ironiczny / ikoniczny status Abobo. River City Ransom: Underground został wydany na PC na początku 2017 roku. Seria River City Ransom zawsze miała powiązania z Double Dragon, ale ten licealny awanturnik idzie o krok dalej, umieszczając Abobo na dużym piedestale. Po pierwsze, jest dyrektorem szkoły. Jeśli zaatakujesz któregoś ze swoich nauczycieli, zostaniesz wysłany do biura dyrektora Abobo, aby doznać poważnego uderzenia w nadgarstek, ramię, szczękę, kręgosłup itp. Czasami nawet wejdzie do sal lekcyjnych, robiąc dziury w ceglanych ścianach. bez koszuli i mówiący jak Hulk.

Nawet lepiej niż to? Abobo jest nie tylko dyrektorem szkoły, ale także burmistrzem River City! Nic dziwnego, że wszyscy zawsze sobie nawzajem kopią! Niech Bóg błogosławi burmistrza Mike’a Haggara za bycie prawdziwym twórcą trendów.

Połączenie Double Dragon / River City stało się silniejsze, gdy 2019 przyniósł absolutnie obowiązkowe River City Girls. Jak mówi historia, bohaterowie River City Ransom, Kunio i Riki, zostali porwani, więc ich niegrzeczne dziewczyny Misako i Kyoko wpadają w brutalny szał, aby ich uratować. Na początku gry, gdy Misako i Kyoko walczą w klasie, projektor odtwarza krótki film o chłopcu uczącym się dojrzewania.

Tak się składa, że ​​dziecko z filmu jest nauczane przez Abobo, który dziękuje dojrzewaniu za jego potworny rozmiar i siłę. To, moi przyjaciele, zapowiada, ponieważ Abobo pojawia się później w grze jako szef.

Misako i Kyoko konfrontują się z Abobo w sprawie ich zaginionych chłopaków, a Abobo przyznaje, że nie jest pewien, czy ich porwał, skoro porywał WIELE ludzi. Rzucają się i jesteśmy traktowani jak dotąd najpotężniejszym podejściem do Abobo, biorąc pod uwagę długość jego paska życia. Pokonany Abobo przyznaje, że nie ma nic wspólnego z zaginionymi chłopakami, ale daje bohaterom przewagę, mówiąc o swojej dodatkowej pracy jako zabezpieczeniu nadchodzącego koncertu.

W 2020 roku Arc System Works wydało kolekcję na PS4 i Switch o nazwie Double Dragon & Kunio-Kun Retro Brawler Bundle. Zawiera 18 gier 8-bitowych, w tym trzy gry NES Double Dragon, River City Ransom i wszystkie stare wersje spin-off z uniwersum River City Ransom. A kto jest na okładce?

Tak, mimo że technicznie rzecz biorąc jest w jednej grze na 18 i nawet nie jest ostatecznym szefem żadnej z nich, Abobo zajmuje ważne miejsce na okładce tej ogromnej kolekcji wśród bohaterów gier. Wreszcie świat rozumie, że Abobo jest gwiazdą. Teraz wystarczy, że Abobo pojawi się w Guilty Gear Strive, a potem będziemy naprawdę gotować.

Tytuł oryginalny: How Double Dragon’s Abobo Became a Beat em up Legend
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: