Wpis powstał dzięki współpracy z:

Mulan 2020 kontra Mulan 1998: różnice i podobieństwa

Ten artykuł zawiera spoilery dotyczące MULAN firmy Disneya. Możesz przeczytać naszą recenzję filmu bez spoilerów tutaj. Kiedy Mulan Disneya ukazał się w 1998 roku, amerykańscy widzowie nie widzieli jeszcze Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka (2000), który był pierwszym wielkim hitem wuxia dla amerykańskiej publiczności. Animowany film czerpie inspirację z chińskiej legendy, ale

Ten artykuł zawiera spoilery dotyczące filmu Disneya MULAN. Możesz przeczytać naszą recenzję filmu bez spoilerów tutaj.

Kiedy Mulan Disneya ukazał się w 1998 roku, amerykańscy widzowie nie widzieli jeszcze Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka (2000), który był pierwszym wielkim hitem wuxia dla amerykańskiej widowni. Animowany film czerpie inspirację z chińskiej legendy, ale film bardziej pasuje do tradycyjnej formy animowanej księżniczki Disneya – a Eddie Murphy w roli pomocnika Mulana, Mushu, był bardzo amerykański, pomimo chińskiej scenerii. Akcja na żywo Disneya z 2020 roku kontynuuje tradycję innych remake’ów na żywo, ale także opiera się na legendzie stojącej za oryginalnym filmem animowanym – i czerpie z chińskiej twórczości filmowej, aby stworzyć coś, co honoruje kreskówkę, jednocześnie stojąc solidnie samodzielnie. Oto wszystkie różnice i podobieństwa między animowanym filmem Disneya Mulan z 1998 roku a adaptacją na żywo z 2020 roku.

W poprzednich remake’ach Disneya na żywo, które widziałem (.) Piękna i Bestia oraz Aladdin), film był ściśle związany z oryginalnym filmem animowanym. Oba dodały złożoność postaciom i wątkom pobocznym, co pomogło uzasadnić ich nieco długie czasy odtwarzania (i pozbyło się części handwavium, które widzowie akceptują w animowanych funkcjach), wynikowe funkcje były bardzo podobne do klasycznego filmu animowanego.

Disney Mulan 2020 zmierza w przeciwnym kierunku. Zamiast utrzymywać film jak najbliżej oryginału, wydaje się, że zespół kreatywny zapytał, co by się stało, gdyby oryginalna Mulan pojawiła się w kinach po tym, jak widzowie byli już zaznajomieni z filozofią gatunku wuxia. Chociaż żaden z scenarzystów ani reżyserów nie jest chińskiego pochodzenia, mocno opierają się na eposach sztuk walki, zwłaszcza tych w tradycji wire-fu, która pozwala ich aktorom latać (lub coś podobnego). Choreografia walki (przypisywana Nuo Sun, Shane’owi Yanowi i Heidi Moneymaker) wykorzystuje akrobacje sztuk walki, które są ukłonem w stronę House of Flying Daggers and Hero bardziej niż jakikolwiek western. Fakt, że w obsadzie znaleźli się luminarze sztuk walki Jet Li (cesarz), Donnie Yen (komandor Tung) i Yifei Liu, który gra rolę Mulana, pokazuje wyraźną świadomość zespołu kreatywnego, że zainwestowali w zrobienie swojego filmu tak samo epos sztuki walki jako remake animowanego klasyka. (Warto również zauważyć, że chociaż film animowany Mulan jest oparty na opowiadaniu Roberta D. San Souci, który został wydany jako książka z obrazkami w tym samym roku, w którym ukazał się film, Mulan przypisuje materiał źródłowy jako „Ballada o Mulan ”, legenda pierwotnie zapisana w VI wieku),

Zaangażowanie w epickie sztuki walki jest również jasne w rankingu. Podobnie jak większość animowanych filmów z lat 90., Mulan miała ocenę G, co oznacza, że ​​przemoc, choć sugerowana, jest poza kamerą. W spalonej wiosce, którą napotykają żołnierze, nie ma ocalałych, ale nie ma też ciał. Najbardziej obrazowy moment w filmie animowanym to moment, w którym jeden z żołnierzy wręcza kapitanowi Shangowi hełm swojego ojca, pokazując, że generał Shang został zabity w akcji. W akcji na żywo Mulan nie ma ucieczki od walki. Ludzi przebijają strzały. W pięknie nakręconej scenie walki głazy posmarowane płonącą smołą wrzucane są w ściany tarcz cesarskich żołnierzy, niszcząc ich. Pola bitew są usiane ciałami i chociaż nie ma tam dużo krwi, to właśnie te sekwencje walki zapewniają filmowi akcji na żywo ocenę PG-13. (Jeden napięty moment pod koniec filmu pokazuje żołnierza z kilkoma strzałami wystającymi z biodra, chwilę później okazuje się, że te strzały są w jego kołczanie i jest bezpieczny. To rodzaj humoru, który może nie grać dobrze z młodszą widownią, ale przynęta działa pięknie w kontekście filmu o sztukach walki.),

Chociaż w wersji z akcją na żywo są sceny, które dosłownie cytują oryginalny film (beszta ojca Mulan, gdy protestuje, że umrze, jeśli pójdzie walczyć w armii, na przykład), inne są znajome, ale zmienione : Na przykład scena, w której Mulan kąpie się w jeziorze w pobliżu obozu, wpada na innego żołnierza i próbuje ukryć swoje ciało pod powierzchnią wody, jest mniej humorystyczna i bardziej napięta. Tutaj, kiedy Mulan Liu spotyka Honghui (granego przez Yosona An), stoi odwrócona od niego i dla dorosłych widzów jest jasne, że nie może się odwrócić, bo zdradziłoby ją tylko nachylenie jej ramion.

Jest też miły ukłon w stronę filmu animowanego, kiedy pięknie ubrana Ming Na Wen, która zagrała głos Mulan w filmie animowanym, przedstawia Mulan Liu cesarzowi.

W filmie animowanym Mulan nie jest wojownikiem. Na początku filmu jest równie okropna w walce, jak większość jej rówieśników. Treningowy montaż, który otrzymali (na melodię wykonania „Zrobię z ciebie człowieka” Donniego Osmonda) pokazuje, jak przechodzą od kompletnych katastrof jako żołnierze do kompetentnej siły bojowej. Mulan, jedna z najsłabszych i najmniejszych z nich, jest prawie odesłana do domu w połowie piosenki, dopóki nie uświadamia sobie o jednym z ćwiczeń treningowych. W jednym z decydujących momentów dla jej postaci, z powodzeniem odzyskuje strzałę ze szczytu słupa, używając ciężarów reprezentujących siłę i dyscyplinę jako narzędzia, które pomogą jej osiągnąć cel (zamiast pozwalać, aby ciężary ciągnęły ją w dół). Podobny moment w Captain America: The First Avenger ma miejsce, gdy fizycznie słaby rekrut wojskowy Steve Rogers zdaje sobie sprawę, że zamiast wspiąć się na słupek, może wyjąć zawleczkę u dołu, powodując upadek tyczki na ziemię. Chociaż strategia Mulan nadal wymaga rzeczywistej siły, to jej inteligencja pozwala jej pokonać przeszkodę.

Z drugiej strony Mulan, która gra na żywo, od początku filmu jest ostrzegana, że ​​ma za dużo chi jak na dziewczynę. Chociaż istnieją głębsze definicje chi / qi / ki opisane w filozofii i sztukach walki, w kontekście filmu chi wydaje się reprezentować energię wojownika, taką, którą społeczeństwo decyduje, że najwięksi wojownicy płci męskiej powinni mieć, a kobiety nie powinny. . Chociaż ojciec Mulan pobłaża ją, ucząc jej sztuk walki, i chociaż jest wyraźnie utalentowana w akrobacjach zarówno dramatycznych, jak i małych (kiedyś łapała spadające filiżanki w wyczynach przypominających scenę z Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka), ostatecznie jej źródłem chi będzie przynieść hańbę jej rodzinie. Jako żołnierz prawie zapomina, że ​​może ujawnić swoje chi: udaje mężczyznę, gdzie jej chi będzie raczej chwalone i cenione niż wyśmiewane. Kiedy Mulan staje przed wyzwaniem, aby dostać się na szczyt góry (zamiast słupa) z dwoma wiadrami wody (zamiast dwoma ciężarkami), wykorzystuje swoje wewnętrzne chi, aby przejść wyzwanie. To właśnie ta chi, ta potężna umiejętność wojownika sprawia, że ​​Mulan z filmu aktorskiego wyróżnia się na tle swojego animowanego odpowiednika.

Zachowuje swoją inteligencję w filmie aktorskim, a scena, w której pokonuje armię przeciwnika, powodując lawinę, jest bardziej realistyczna (i być może nawet sprytniejsza) w wersji na żywo. Ale ostatecznie to jej reputacja jako najlepszej wojowniczki w jej jednostce pozwala jej przewodzić i zdobywa ich szacunek, niezależnie od płci.

Relacja między Mushu i podobieństwo między dążeniem Mulan do zdobycia szacunku dla jej prawdziwego ja a pragnieniem Mushu, by odzyskać swoje miejsce wśród zaszczyconych strażników rodziny Fa, jest centralną częścią historii filmu animowanego. Ale Mushu istnieje również głównie dla komiksów (i prawdopodobnie do sprzedaży pluszowych zwierząt i pudełek na lunch). Nominalnie pomagający Mulanowi odnieść sukces, Mushu jest często powodem, dla którego Mulan wpada w kłopoty. On i szczęśliwy świerszcz wystrzelili armaty, ostrzegając armię wroga o położeniu żołnierzy cesarskich. To wina Mushu, że Mulan źle sobie radzi z wieloma innymi żołnierzami. I chociaż Mushu ostatecznie pomaga ocalić sytuację, Mulan często staje się bohaterską postacią pomimo, a nie z powodu swojego towarzysza.

Ta komiczna ulga nie jest tak naprawdę potrzebna w bardziej dojrzałym tonie filmu akcji na żywo. Porażki Mulan są jej własnymi, humor pochodzi z jej interakcji z innymi żołnierzami (którzy mają podobne imiona i podobieństwa z niektórymi animowanymi aktorami, ale ostatecznie są mniej karykaturalni – co czyni ich bardziej realistycznymi, ale mniej wyraźnymi). Humor i napięcie pochodzą od publiczności, a Mulan zna swój sekret, podczas gdy inni czasami tego nie robią dla śmiechu, a czasami potęgują dramat, ponieważ stawka jest wysoka: jeśli sekret Mulan zostanie ujawniony, umrze.

Zamiast używać Mushu jako folii, Mulan na żywo zmienia postać zwierzęcia z filmu animowanego, jastrzębia Shan Yu, w kobietę, która podobnie jak Mulan ma „za dużo” chi jak na swoją płeć. Xianniang, grana przez Li Gong, jest dyskredytowana jako wiedźma. Została odrzucona przez rodzinę, wioskę, naród. Jedynym mężczyzną, który chce ją przyjąć i zaakceptować ją oraz jej moce (które pozwalają jej robić o wiele więcej niż walkę: może zmieniać kształty, kraść postacie innych ludzi i kierować chmarami nietoperzy) jest Böri Khan, przywódca Rouran Khaganate. Żołnierze Böri Khana boją się Xianniang i mówią, że byłoby im lepiej bez niej, dopóki Böri Khan nie obiecuje, że to ona będzie dowodzić – nie lepiej, mówi w innym miejscu, nie lepiej niż pies.

Kiedy Mulan i Xianniang spotykają się po raz pierwszy, Xianniang natychmiast widzi jej przebranie. Oskarżając Mulan o bycie kłamcą, Xianniang ostatecznie zmusza Mulan do przekonania się, że musi być uczciwa, przyznać się do swojego kłamstwa, by być sobą, nawet jeśli oznacza to egzekucję przez jej własnych towarzyszy. Kiedy Mulan została wyrzucona z armii ze względu na swoją płeć, Xianniang ponownie staje przed nią, zachęcając ją do połączenia sił – Xianniang twierdzi, że w świecie mężczyzn nie ma miejsca dla kobiet takich jak one, ale razem mogą wszystko zmienić. Kiedy Mulan udowodniła, że ​​Xianniang się myliła, przekonując swojego dowódcę, by powierzył jej rolę przywódcy, to Xianniang toruje Mulanowi drogę do zostania bohaterem, którym Xianniang chciałaby się stać. Ten łuk odkupienia ma znacznie głębszy rezonans w historii: w przeciwieństwie do Mushu, Xianniang nie została ukarana za swoje błędy, ale po prostu za bycie sobą. W przeciwieństwie do Mushu, Xianniang jest gotów poświęcić wszystko, aby Mulan mogła powstać (symbolizowany przez feniksa, kolejnego zastępcę Mushu, który pojawia się w użyteczny sposób w filmie i nigdy nie sprawia Mulan żadnych kłopotów).

Chociaż wielu widzów było przerażonych, gdy dowiedziała się, że oryginalne numery muzyczne zostaną obcięte, tak naprawdę nie ma dla nich miejsca w tonie filmu akcji na żywo. Komiczny numer „Dziewczyna, o którą warto walczyć” zostaje zastąpiony podobną rozmową między Mulan i jej innymi żołnierzami w mesie. Tematy z „Reflection” i „Zrobię z ciebie człowieka” pojawiają się w orkiestracji kryjącej się za akcją, dość dobrze komponując się z partyturą, w której dominują chińskie wpływy.

W zamian widzowie dostają jednak niesamowite akrobacje i sekwencje sztuk walki. Xianniang używa swoich rękawów jako biczów, a Imperator używa wiszących sztandarów, aby pokonać atakujących go łuczników. (Cesarz ma okazję odegrać swoją własną scenę walki, co jest ważne, ponieważ byłoby marnotrawstwem mieć niesamowitego Jet Li w filmie i nie pozwolić mu walczyć.) Cricket, jeden z żołnierzy Mulan i nowy dodatek do obsady strzela z łuku za jego plecami, wystrzeliwując dwie strzały w wrogów po obu stronach Mulan. Komandor Tung i Mulan mają wspaniałą sekwencję form sztuk walki po dyskusji o chi. A Mulan walczy z Böri Khanem na rusztowaniu budowlanym, korzystając ze wspaniałej kinematografii, która wzmacnia wielopoziomową walkę.

Ostatecznie film akcji na żywo zawiera wiele nostalgicznych ukłonów w stronę filmu animowanego, jednocześnie zagłębiając się w dziedzictwo legendy. Powstały film jest własnym oryginalnym dziełem, opartym na mocnych podstawach filmu wuxia, pozostając wiernym klasykowi Disneya.

Tytuł oryginalny: Mulan 2020 vs. Mulan 1998: The Differences & Similarities
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: