Wpis powstał dzięki współpracy z:

Cobra Kai i dziedzictwo Karate Kid

Odkąd Netflix zdobył Cobra Kai, zbiera widownię jak Johnny na nodze Daniela-san. Kiedy The Karate Kid zadebiutował w 1984 roku, był to hit, który przyniósł 100 milionów dolarów zwrotu przy skromnym budżecie 8 milionów dolarów. Zdobył także nominacje dla najlepszego aktora drugoplanowego dla nieżyjącego już Pata Mority (Mr Miyagi) z

Odkąd Netflix zdobył Cobra Kai, zbiera oglądalność jak Johnny na nodze Daniela-san. Kiedy The Karate Kid zadebiutował w 1984 roku, był to hit, który przyniósł 100 milionów dolarów zwrotu przy skromnym budżecie 8 milionów dolarów. Zdobył także nominacje do najlepszego aktora drugoplanowego dla nieżyjącego już Pata Mority (pan Miyagi) zarówno z Oskarów, jak i Złotych Globów. Miyagi był ukoronowaniem Mority, którego kariera obejmowała 175 ról począwszy od 1964 roku.

Karate Kid został przyjęty przez popkulturę, na nowo definiując gatunek sztuk walki. Miał głęboki wpływ na praktykę sztuk walki w Stanach Zjednoczonych. Karate Kid stoi obok Enter the Dragon i Crouching Tiger Hidden Dragon jako film, który zmienił sposób postrzegania sztuk walki przez Amerykanów. Sztuki walki zrobiły niesamowity skok, jeden z największych w historii Stanów Zjednoczonych, napędzając całą gospodarkę. Każdy, kto prowadził Dojo w połowie lat 80. pamięta, jaka to była gratka.

Karate Kid zrodził trzy sequele, serial animowany, restart, a także kilka hołdów spoza kanonu franczyzy, w których występowali członkowie oryginalnej obsady. Podobnie jak Bill i Ted Face the Music i Star Trek: Picard, nowa seria aktualizuje tradycyjną serię, w której Daniel LaRusso (Ralph Macchio) i Johnny Lawrence (William Zabka) zmagają się z ciągłym starzeniem się i dojrzewaniem opera mydlana następnej generacji. Pisanki sprzedają go wiernym fanom z nostalgią, podczas gdy nowe postacie dla nastolatków dzielą się w centrum uwagi, aby przyciągnąć nową publiczność. Oryginalna obsada sprawia, że ​​jest autentyczny, wsparty scenami innych postaci z peryferii. Daniel i Johnny definiowali role Macchio i Żabki, co od dawna przyjmowali z wieloma niekanonicznymi występami od czasu ich ostatniego oficjalnego pojawienia się w tych rolach w 1989 roku.

Sukces The Karate Kid gwarantował kontynuację, więc większość obsady zebrała się ponownie w The Karate Kid Part II dwa lata później. Odbiera natychmiast po pierwszym filmie, na parkingu zaraz po Turnieju Karate All-Valley, gdzie Kreese (Martin Kove) karze Johnny’ego za przegraną, powodując, że Johnny i jego drużyna opuszczają Cobra Kai. Jednak miłość Daniela i Johnny’ego, Ali (Elizabeth Shue), nie powróciła. Ali zostaje wypisana lekceważącym komentarzem Daniela o tym, jak rzuciła go dla piłkarza. Fani domagają się pojawienia się Shue w Cobra Kai, a serial wielokrotnie nawiązuje do Ali. Pod koniec pierwszego sezonu Daniel pokazuje na Facebooku Johnny’ego Ali, w którym ujawnia, że ​​jest mężatką i lekarzem. Karate Kid Part II szybko zawęża się do Daniela i Miyagi podczas podróży na Okinawę, gdzie Daniel znajduje nowe zainteresowanie miłością w Kumiko (Tamlyn Tomita).

Karate Kid Part II radził sobie lepiej niż oryginał, zarabiając 115 milionów dolarów na całym świecie. Chociaż nie zdobył żadnych głównych nominacji do nagród, został dobrze przyjęty. Odkąd został ustawiony w Japonii, w Cobra Kai niewiele się do niego odnosiło, poza tym, kiedy syn Johnny’ego Robby (Tanner Buchanan) odkrywa den-den daiko Daniela (obracający się bęben ręczny). Na marginesie, sequel subtelnie ujawnił japońskie imię pana Miyagi. Kiedy Chozen (Yuji Okumoto) podnosi Miyagi, jego imię jest zapisane po japońsku jako Nariyoshi Miyagi, które jest tylko jedną postacią różniącą się od rzeczywistego japońskiego imienia Mority, Noriyuki (Nari i Nori to alternatywne pisownie tego samego znaku, co oznacza „ ukończone ‚).

Karate Kid Part III również podnosi się w miejscu, w którym została przerwana Część II, ale upuszcza piłkę. Przyniósł rozczarowujące 38 milionów dolarów w kasie i był ostatnim połączeniem Daniela i Miyagi. Niemniej jednak Cobra Kai odnosi się do niego prawie tak samo, jak do pierwszego filmu. Daniel i Miyagi wracają z Okinawy i zastają rozebraną rezydencję LaRusso w kompleksie South Seas. Wniosek jest taki, że ma zostać zburzony, a mimo to pojawia się w „Different but the Same”, dziewiątym odcinku Cobra Kai (dlaczego nowi właściciele zachowali to bolesne logo South Seas z lat 80-tych jest niezrozumiałe, ale Jajko wielkanocne). Mama Daniela, Lucille (Randee Heller), pojawia się w części III, która ma występy w obu sezonach Cobra Kai, ale szybko zostaje spisana, wysłana, by zaopiekować się wujem Daniela Louiem (Joseph V. Perry). To krótka scena, w której Daniel mieszka z Miyagi, ale Cobra Kai podejmuje ją z Louiem LaRusso Jr. (Bret Ernst), kluczową postacią sezonu 1.

Kreese zostaje zastąpiony przez innego weterana Wietnamu, Terry’ego Silvera (Thomas Ian Griffith) i Bad Boya Karate Mike’a Barnesa (Sean Kanen). Zarówno Silver, jak i Kanan mieli autentyczne doświadczenie w sztukach walki, więc ta część miała najlepszą choreografię walki. Jak na ironię, The Karate Kid miał w całej serii przeciętną choreografię. Po pierwszym filmie Żabka kontynuował treningi pod okiem Pata Johnsona, prawdziwego mistrza koreańskiej sztuki walki Tang Soo Do. Johnson był choreografem i grał sędziego w pierwszych trzech filmach. Fani narzekają, że w Cobra Kai Macchio wciąż brakuje przekonujących umiejętności walki (trenował 36 lat). Jednak finałowa walka sezonu 2 w Cobra Kai przywraca franczyzę świetną choreografią, długą sceną pośrodku wielkiej bijatyki.

Część III klapie na kilku poziomach. Przesadna nikczemność Silvera była zbyt karykaturalna, łącznie z oklepanym „bwahahaha”. Co więcej, bez Shue i Tomity nie ma romansu. Robin Lively grał nową dziewczynę, Jessicę Andrews, ale miała wtedy zaledwie 16 lat i chociaż babyface Macchio wciąż pozwalał mu grać przekonującą nastolatkę, miał 27 lat, więc romans z nieletnią nie wchodził w grę. Niemniej jednak Cobra Kai nawiązuje do biznesu drzewek Bonsai Miyagi i Daniela z części III, z pogardliwym komentarzem żony Daniela Amandy (Courtney Henggeler) i specjalnym Miyagi-do Kata, którego Daniel uczy się w trójek, jest tym, który jest wielokrotnie recytowany w całej serii.

The Next Karate Kid całkowicie opuścił Daniela, aby podążać za nową uczennicą Miyagi, Julie Pierce (Hilary Swank). Pomimo tego, że okazała się totalną klapą pod względem krytycznym i finansowym, jest to przełomowa rola Swank, a jej początkujący talent błyszczy, chociaż nie wystarcza, by odkupić film. Co więcej, imię Miyagi zostało w niewytłumaczalny sposób zmienione na Keisuke. Nowa ekipa produkcyjna najwyraźniej nie potrafiła czytać po japońsku.

Przed Nickelodeon i Cartoon Network dzieci musiały czekać do soboty rano, aby zobaczyć kreskówki. Karate Kid był serialem animowanym z 1989 roku w sobotę rano w NBC. Trwał tylko przez jeden sezon – trzynaście odcinków trwających ponad 20 minut – a żaden z oryginalnych aktorów nie głosił swoich postaci. Do Daniela (Joey Dedio) i Miyagi (Robert Ho) dołączyła nowa postać, ubrana w kimono Taki Tamurai (Janice Kawaye), w ramach serii misji odzyskania małej pagody z magicznymi mocami. Poszukiwania zaprowadziły ich dookoła świata – Londynu, Paryża, Hongkongu, San Francisco, Nowego Jorku i nie tylko – w innym miejscu dla każdego odcinka. Fabuły były takie same: trójka prawie odzyskuje pagodę, tylko po to, by znowu wymknęła im się z rąk do następnego tygodnia. Ponownie, w niewytłumaczalny sposób, imię pana Miyagi zostało zmienione na Yakuga. W Cobra Kai zostaje przywrócony Nariyoshi na jego nagrobku, co oznacza, że ​​ktoś w końcu przeczytał po japońsku w części II.

Animowany serial Karate Kid był dostępny w kilku sieciach streamingowych, takich jak Netflix, Hulu i iTunes, ale wszystkie te usługi porzuciły go. To słaby program. Tanie animacje komórek są złej jakości i strasznie przestarzałe. Odcinki nadal można znaleźć w sieci, ale nie warto ich szukać. Wyraźnie wykracza to poza kanon, ponieważ nie ma magii w żadnym z filmów akcji na żywo, chyba że policzysz magiczne leczące ręce pana Miyagi, sparodiowane w finale pierwszego sezonu Cobra Kai.

W 2010 roku, remake The Karate Kid, w którym Jaden Smith wcielił się w Dre, nowy Daniel i Jackie Chan jako Mr. Han, nowy Mr. Miyagi. Projekt od początku spotykał się z intensywnymi reakcjami internetowymi. Nawet Macchio na początku wskoczył na modę krytyka. W wywiadzie dla MTV, jak donosi Digital Spy, Macchio powiedział: „To całkiem nieźle, że niektórzy ludzie są dość źli, że próbują przerobić The Karate Kid. To dobrze, że opinia publiczna czuje, że nie dotykasz pewnych rzeczy. Czasami wracasz do tego i prawdopodobnie nie powinieneś ”. To ironia losu po Cobra Kai, ale zmienił melodię wkrótce po tym, jak Will Smith zadzwonił do niego osobiście i poprosił o poradę Jaden. „Zadzwonił i powiedział:„ Czy mógłbyś porozmawiać z moim synem? ”. Czułem się jak Yoda dla młodego Skywalkera.” Macchio przyznał, że jego początkowa negatywna reakcja została wyrażona zbyt „szczerze” i poparł projekt. Gdy zbliżała się premiera filmu, więcej reporterów zwracało się do Macchio, aby uzyskać jego ujęcie. The Sun zapytało go, czy mógłby zrobić scenę, na którą Macchio odpowiedział (znowu ironicznie): „Mam mniejszą ochotę na to, żeby w tym być lub zagrać w kamerze, ponieważ nikt nie chce widzieć Daniela LaRusso po czterdziestce. Byłoby to jak okradanie fanów Karate Kid z ich młodości, bym w tym uczestniczył, więc myślę, że najlepiej będzie to rozdzielić ”. Biorąc pod uwagę sukces Cobra Kai, fani wyraźnie chcą zobaczyć, jak Daniel-san pokonuje sześćdziesiątkę.

Kolejnym ważnym problemem było to, że wszyscy Azjaci nie są tacy sami. Karate to japońska sztuka walki. Jackie Chan jest Chińczykiem i propaguje Kung Fu. W Hollywood głównym celem ponownego uruchomienia jest wykorzystanie nazwy marki, ale przeciwnicy narzekali, że Karate było złym tytułem do ponownego uruchomienia. Jackie nie byłaby sensei. Byłby sifu. Tytuł stał się tak kontrowersyjny, że nawet Wall Street Journal do niego dołączył.

Hollywood szybko zapisało tytuł. Kiedy matka Dre, Sherry (Taraji P. Henson), pyta go o jego „Karate”, odpowiada: „To nie jest karate, mamo”. Scena została strategicznie ujęta w Cinemark „First Look”. Na rynku chińskim tytuł został zmieniony na Gongfu Meng (Kung Fu Dream). Karate Kid nigdy nie został wydany w Chinach, podobnie jak ponad 80 filmów Jackie Chana, które nigdy nie zostały wydane na Zachodzie, więc nazwa marki nie miała żadnej wartości. Chińska wersja dodała także finałową walkę, w której Han walczy z Li (Yu Rongguang), Kreese w tej wersji.

Karate Kid Jaden to kompletne nowe wyobrażenie historii, podobnie jak oś czasu Kelvina w Star Trek lub oś czasu Flashpoint w komiksach DC. Z budżetem 40 milionów dolarów zarobił 359 milionów dolarów na całym świecie, co czyni go najbardziej udaną finansowo ratą do tej pory. Oczywiście dyskutowano o sequelu, jednak w zeszłym roku Jackie Chan powiedział, że wszelkie oświadczenia, w których twierdził, że weźmie udział w Karate Kid 2 lub Godzinach szczytu 4, były „fałszywe”.

Przez lata Macchio, Żabka i Kove pojawiali się w hołdzie i parodiach serii. W 2003 roku Macchio i Żabka zagrali siebie w How I Met Your Mother. Odcinek „The Bro Mitzvah” dotyczył wieczoru kawalerskiego Barneya (Neila Patricka Harrisa), na którym chciał, aby był na nim bohater Karate Kid, więc jego przyjaciele organizują Macchio, aby dołączył do uroczystości. Jednak z punktu widzenia Barneya, prawdziwym bohaterem jest Johnny. Ten punkt widzenia „Barney wosk na” jest podzielany przez wielu fanów, podobny do teorii „Jar Jar Binks to Lord Sithów” z Gwiezdnych Wojen. W odcinku Cobra Kai „Molting” Johnny wyjaśnia swoje podejście do wydarzeń w Karate Kid. Technicznie rzecz biorąc, zwycięskie kopnięcie żurawia Daniela powinno go zdyskwalifikować, ponieważ uderzenia w twarz są nielegalne. Daniel kradnie Ali i prowokuje Johnny’ego, mocząc go w łazience, gdy próbuje skręcić skręta.

Jeśli chodzi o coś zupełnie innego, nieautoryzowana muzyczna parodia The Karate Kid grała w off-broadwayowskim Teatro la Tea w 2004 roku. To jest Karate, Kid! W musicalu wystąpili Daniel-san, Johnny, Mr. Miyagi i Ali, ale Cobra Kai został zastąpiony przez Bitchkicks. W programie znalazły się takie utwory jak „Damn You, Daniel-san”, „Wax On! Wax Off! ”I„ The Way of Fisting ”.

W 2007 roku Macchio i Żabka powtórzyli swoje kultowe role w teledysku „Sweep the Leg” zespołu No More Kings. W filmie Żabka mieszka w przyczepie każdego dnia, oglądając Karate Kid ze swoimi kumplami z Cobra Kai. W połączeniu z klipami z filmu, pojawia się cały oryginalny skład Cobra Kai, Kreese, Jimmy (Tony O’Dell), Bobby (Ron Thomas) i Tommy (Rob Garrison). Pokazane są nawet mieszkania na Morzu Południowym. Żabka napisał i wyreżyserował wideo.

W innej parodii z 2010 roku Macchio gra siebie w „Wax On, F * ck Off with Ralph Macchio”. Nawiedzony tym, że jest typowym jak czysty Daniel, Macchio stara się skazić swój wizerunek, aby zdobyć więcej pracy w Hollywood. Kiedy Macchio próbuje poderwać prostytutkę, mówi mu, żeby wrócił, gdy będzie miał 18 lat, na co odpowiada: „Mam 48 lat!” Pojawia się Molly Ringwald, twierdząc, że Macchio chciał zmienić nazwę Gromady Brat na Smile Bunch. Jest też odniesienie do ponownego uruchomienia Jadena.

Kove zagrał w powtórkę Kreese w 2011 roku w Comedy Central’s Tosh.0. W segmencie o nazwie Web Redemption, prowadzący Daniel Tosh, kpi z wirusowego wideo Josha Plotkina, w którym próbuje złamać tablicę nad głową. Kove i Ron Thomas pojawiają się w Cobra Kai gis w przełomowym konkursie z tablicą wyników, która przypomina Turniej Karate All-Valley. W zeszłym roku Kove ponownie przywdział kolory Cobra Kai w reklamie QuickBooks, w której za swój agresywny styl nauczania obwinia stres spowodowany niemożnością zarządzania finansami swojej szkoły. Porzuca komentarze, takie jak „Podeprzyj nogę” i „Więcej litości”, i posuwa się tak daleko, by zmienić imię Cobra Kai na Koala Kai.

Cobra Kai jest dokładnie tam, gdzie powinien być w serwisie Netflix. Serial jest pięknie napisany i wykonany, łącząc dramat i komedię z akcją, a wszystko to w ponad 20-minutowych odcinkach. W miarę jak grono fanów stale się powiększa, rośnie też oczekiwania na sezon 3. I proszę, przywróćcie Ali. Can’t Shue może odpocząć od The Boys? Ostatnia scena drugiego sezonu jest taka drażniąca, a po tym wszystkim, przez co Johnny przeszedł w tej serii, zasługuje na odrobinę litości.

Sezon 1 i 2 Cobra Kai są już dostępne w serwisie Netflix. Premiera trzeciego sezonu w serwisie Netflix w 2021 roku.

Tytuł oryginalny: Cobra Kai and the Legacy of The Karate Kid
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: