Wpis powstał dzięki współpracy z:

Star Trek: Lower Decks Episode 6 Easter Eggs & References

Ta recenzja STAR TREK: LOWER DECKS zawiera spoilery. Próba wyłapania wszystkich odniesień i pisanek w dowolnym odcinku Star Trek: Lower Decks przypomina trochę próbę wyliczenia, ile razy Spock zrobił cokolwiek z brwiami w The Original Series. Jest to możliwe, ale nawet jeśli wydaje ci się, że zauważyłeś wszystko, drugie

Ta recenzja STAR TREK: LOWER DECKS zawiera spoilery.

Próbuję złapać wszystkie odniesienia i pisanki w dowolnym odcinku The Original Series. Jest to możliwe, ale nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko zauważyłeś, w chwili, gdy mrugasz, ponownie unosi brew.

W szóstym odcinku Lower Decks nie ma żadnych odniesień do Spocka unoszącego brwi, ale jest mnóstwo podnoszących brwi pisanek. Oto wszystko, co zauważyliśmy, od postaci na holodekach po projekty w stylu retro z XXIII wieku i jedno okrzyki dla największego sternika w historii Gwiezdnej Floty.

Przez lata superfani Trekkie wskazywali, że kojący, ambientowy szum Enterprise-D jest gatunkiem dźwiękowym zawierającym biały szum. W Internecie dostępnych jest kilka symulatorów białego szumu, które pomagają odtworzyć ten hałas, a kilku fanów próbowało stworzyć kanały YouTube poświęcone różnym „dźwiękom statków”. Osobą, która zaprojektowała wszystkie te dźwięki i nagrała je (często przy użyciu mocno modulowanych nagrań dźwiękowych z zamrażarki) był Jim Wolvington. Od TNG po Enterprise, prawie cały projekt dźwięku z lat 90. był nadzorowany lub tworzony przez Wolvington. W tej scenie na Dolnych Pokładach gang próbuje stworzyć dźwięki Enterprise-D i Voyagera.

Skąd mieszkańcy dolnego pokładu mogliby wiedzieć, jak brzmi Voyager podczas warp, jest nieco wątpliwe, biorąc pod uwagę, że statek brakował w Kwadrancie Delta przez większość ich kariery. Może odwiedzili jedną z holograficznych rekonstrukcji Barclaya?

Starożytny wrak Gwiezdnej Floty w tym odcinku zawiera statek o rejestrze NCC-502. W odcinku TOS „Charlie X” statkowi Antares nadano z mocą wsteczną numer rejestracyjny NCC-501. To oznaczenie i projekt statku kosmicznego są również oparte na statkach widocznych w odcinku The Animated Series „More Tribbles, More Troubles”.

Lower Decks żartuje sobie z tego, że większość ludzi na statkach Gwiezdnej Floty prawdopodobnie używa bezwodnych „pryszniców dźwiękowych”. Prysznice dźwiękowe pojawiły się po raz pierwszy w Star Trek: The Motion Picture, ale prawie nigdy nie widzieliśmy, aby ktokolwiek ich używał. Ponieważ woda najwyraźniej może być replikowana, nigdy tak naprawdę nie dowiemy się, dlaczego statki kosmiczne z 24 wieku nadal wykorzystywały rodzaj dźwięku. Tak czy inaczej, dr T’ana ma rację, używając wibracji dźwiękowych, aby wydobyć ser z futra, brzmi to jak przeciąganie.

Kiedy Fletcher i Boimler żartują sobie z czasów swojej Akademii, dowiadujemy się, że Nassikanie próbowali w pewnym momencie zjeść serce Boimlera. Odnosi się to do odcinka TNG „Tapestry”, w którym Nassicans dźgnął Jean-Luca Picarda w serce, zaraz po ukończeniu Akademii Gwiezdnej Floty.

Tendi odwołuje się do klasycznej ery TOS, kiedy mówi, że wśród wraków starej Floty ma nadzieję znaleźć „oryginalne komunikatory, znasz konstrukcję muszli?” Kiedy Dax cofnęła się w czasie do 23-go wieku w „Trials and Tribble-ations”, mówiła o starym tricorderze posiadającym „klasyczny, XXIII wiek”. Nawet w Star Trek ludzie są fanami estetyki projektowania TOS.

Ponieważ jest tak dużo śmieci kosmicznych do wyczyszczenia, Tendi zastanawia się, dlaczego nie mogą po prostu załadować śmieci za pomocą transportera ładunków. W TNG widzieliśmy transporter ładunków w odcinkach takich jak „Datalore”, ale rzadko widzieliśmy go używanego w akcji ratowniczej. Rutherford mówi jej, że „te rzeczy są zbyt masywne”, aby mogły być przesyłane przez transporter ładunków, co może odpowiedzieć na bardzo stare pytanie fanów: dlaczego statki kosmiczne nie mogą przesyłać innych statków kosmicznych w inne miejsca? Najwyraźniej rozmiar jest problemem.

Przed zabraniem Tendi na holodek Rutherford zwraca uwagę, że Holodeck to nie tylko zabawa, a następnie wymienia kilka sposobów, w jakie ludzie używali holodecka dla zabawy. Jak mówi, „Holodeck nie służy tylko do spędzania czasu z…”, a potem Rutherford upuszcza litanię postaci, które pojawiały się w Treku, czasami na holodeku, ale nie zawsze. Oto lista postaci i odcinków, w których się pojawili.

Sherlock Holmes: Data grał Sherlocka Holmesa w holodeckich odcinkach TNG „Elementary My Dear Data” i „Ship in a Bottle”. W tych odcinkach nigdy nie widziano holograficznej wersji Sherlocka Holmesa.

Robin Hood: Wydaje się, że odnosi się to do odcinka TNG „Q-Pid”, w którym Picard przybiera postać Robin Hooda przez „Q”. To była dziwna symulacja alternatywnego wymiaru, ale nie było jej na holodeku.

Sigmund Freud: W odcinku TNG „Phantasms” Data skorzystał z rady holograficznej wersji Simguna Freuda.

Cyrano De Bergerac: Cyrano De Bergerac nie pojawia się jako holodeck w Star Trek, jednak uzależniony od holodeków Reginald Barclay grał rolę Cyrano w jednej z teatralnych produkcji Beverly Crusher w odcinku „The Nth Degree”. W tym odcinku Barclay później połączył swój mózg z komputerem statku, co oczywiście doprowadziło do tego, że stał się straszny. Szerszy wątek „Prowokacji terminalowych”, przynajmniej w przypadku Fletchera, jest prawie taki sam.

Einstein i Stephen Hawking: Data grała w pokera z holograficznymi wersjami Einsteina, Stephena Hawkinga i Isaaca Newtona w odcinku TNG „Descent Part 1”. Stephen Hawking grał samego siebie.

Leonardo da Vinci: Na Voyagera Janeway często uczestniczyła w holograficznej rekonstrukcji warsztatu Da Vinci. Hologram Voyagera przedstawiający Leonarda da Vinci odtworzył John Rhys-Davies.

Sokrates: Grecki filozof Sokrates został również wspomniany w odcinku „N-ty stopień”, głównie dlatego, że Cyrano twierdzi, że go poznał. Ale w odcinku Voyagera „The Darkling” holograficzny lekarz stworzył hologramową wersję Sokratesa, który grał Kal-toh (lub Vulcan w szachy) przeciwko Vulcan T’Pau. Niedawno widzieliśmy mecz Kal-toh rozgrywający się w finale sezonu Star Trek: Picard.

Wcześniej ustalono, że USS Cerritos wydaje się pracować na czterech zmianach. Był to pomysł po raz pierwszy wprowadzony w „Łańcuchu dowodzenia”, gdzie kapitan Jellico tymczasowo zarządził USS Enterprise na czterozmianową rotację zamiast na trzy. Delta Shift to prawdopodobnie nocna zmiana.

Kiedy Tendi i Rutherford przystępują do programu szkoleniowego, awarie występujące na całym statku powodują wyłączenie zabezpieczeń holodeku. Ta koncepcja sięga pierwszego sezonu TNG, w którym zabezpieczenia holodeku zostały wyłączone w odcinku „The Big Goodbye”. Prawdopodobnie nawet wcześniej, w odcinku „11001001” ulepszony holodeck został użyty jako pułapka, aby zwabić kapitana Picarda i dowódcę Rikera z mostu.

Tendi i Rutherford przez chwilę oglądają holodekowy rynek Bajoran na planecie Bajor. Chociaż nie jest jasne, w jakiej prowincji lub mieście się znajdują, zdecydowanie nie jest to jedno z większych miast. Pomimo faktu, że stacja kosmiczna Deep Space Nine pierwotnie znajdowała się na orbicie Bajor, nie zeszliśmy na planetę zbyt często.

Kiedy Cerritos ma kłopoty, pora na manewry unikowe. Oczywiście, mówiąc „Unikalny wzór Sulu alpha”, odnosi się do kontrolera lotu (lub sternika) USS Enterprise NCC-1701, Hikaru Sulu.

Jeśli nie jest to do tej pory oczywiste, fabuła „Terminal Provocations” pochodzi głównie z „N-tego stopnia”, ponieważ Fletcher podłączający swój mózg do komputera jest podobny do tego, co zrobił Barcarly w TNG. To powiedziawszy, aspekty potwora AI w tym odcinku niejasno przypominają inne nieuczciwe hybrydy sztucznej inteligencji, w tym Nomad z odcinka TOS „The Changeling” i naturalnie V’Ger z Star Trek: The Motion Picture.

Fletcher zostaje wysłany na USS Titan pod koniec tego odcinka. Oznacza to, że osobą, która „zwolniła” go z pracy jest prawie na pewno kapitan William T. Riker. W 2280 roku Riker był kapitanem Tytana prawdopodobnie krócej niż rok. Wiemy, że Will i Deanna udali się na Tytana po Star Trek: Nemesis, ale tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy, co tam zrobili. To również dobry zakład, że w tym momencie Riker jest przyszłym ojcem.

Biorąc pod uwagę, że tajne hasło Rona Docenta w poprzednim odcinku Lower Decks brzmiało „Riker”, wydaje się bardzo możliwe, że wkrótce będziemy mogli uzyskać epizod numer jeden. A przynajmniej możemy mieć nadzieję!

Star Trek: Lower Decks nadaje nowe odcinki w czwartki w CBS All Access.

Tytuł oryginalny: Star Trek: Lower Decks Episode 6 Easter Eggs & References
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: