Wpis powstał dzięki współpracy z:

Prawdziwe sztuki walki za Cobra Kai i The Karate Kid

Kiedy The Karate Kid miał swoją premierę w 1984 roku, nowi uczniowie rzucili się, aby zapisać się do Karate Dojo w całym kraju. Jednak dla każdego, kto chciałby poznać prawdziwe sposoby Miyagi-Do - lub Cobra Kai, zależnie od przypadku - Dojo nie proponowało szlifowania pokładów i malowania ogrodzeń jako części ich programu nauczania. Jest wiele różnych stylów karate.

Kiedy The Karate Kid miał swoją premierę w 1984 roku, nowi uczniowie rzucili się, aby zapisać się do Karate Dojo w całym kraju. Jednak dla każdego, kto chciałby poznać prawdziwe sposoby Miyagi-Do – lub Cobra Kai, zależnie od przypadku – Dojo nie proponowało szlifowania pokładów i malowania ogrodzeń jako części ich programu nauczania. Jest wiele różnych stylów karate. Fani zastanawiali się, jaki styl naprawdę robią Daniel i Johnny. Teraz, gdy Netflix wybrał Cobra Kai z YouTube Red, cała grupa nowych fanów odkryła ten program i ponownie pojawiło się pytanie: jaki rodzaj karate ćwiczą w Miyagi-Do i Cobra Kai? Prawda jest taka, że ​​może to nawet nie być karate.

W żadnym filmie lub serialu twórcy i showrunnerzy nie są zobowiązani do określonego stylu. Opowiadają historię, a nie dokument. W przypadku większości produkcji mieszanina filmowego fu zapewnia lepszą akcję niż autentyczne sztuki walki. Kiedy The Karate Kid rozpoczęli produkcję, Ralph Macchio (Daniel), William Żabka (Johnny) i Pat Morita (Mr. Miyagi) nie znali żadnych sztuk walki. Żabka miał pewne doświadczenie w zapasach, ale to wszystko. Podobnie jak David Carradine w telewizyjnym programie Kung Fu z lat 70., zasłużyli na swoje role dzięki umiejętnościom aktorskim, a nie biegłości w sztukach walki. Pod wieloma względami to brak doświadczenia i niezręczność Daniela z karate pomaga sprzedać historię.

Tylko trzech oryginalnych aktorów uczyło się sztuk walki przed rozpoczęciem zdjęć. Ron Thomas ćwiczył Jujitsu, które miało niewielkie zastosowanie w jego roli Bobby’ego Cobry Kai w filmie. Martin Kove (Kreese) studiował karate u słynnego arcymistrza Takayukiego Kuboty. Kubota był znanym trenerem celebrytów, który wychował wielu znanych uczniów, w tym Jamesa Caana, Roberta Conrada, Rona Ely, George’a Kennedy’ego, Sama Peckinpaha, Hilary Swank (który zagrał jako The Next Karate Kid), by wymienić tylko kilku.

Stworzył własny styl karate zwany Gosuku-Ryu. Gosuku oznacza „mocno szybko”. Ryu dosłownie oznacza „przepływ”, ale jest to przyrostek powszechnie używany w karate do oznaczenia określonego systemu lub stylu. Co więcej, Kubota opatentował broń do samoobrony, brelok w kształcie pręta wielkości breloczka. Nazwał go Kubotan po sobie i jest nadal szeroko używany przez policję i egzekwowanie prawa. Jednak poza treningiem Kove, Kubota miał niewielki wpływ na The Karate Kid. W filmach akcji aktorzy odgrywają role, które wymagają od nich przedstawienia siebie jako mistrzów różnych stylów, niż ćwiczą w prawdziwym życiu.

Sztuki walki przedstawione w Karate Kid należy przypisać Wielkiemu Mistrzowi Patowi E. Johnsonowi. Był choreografem sztuk walki w oryginalnych filmach i grał sędziego. Johnson jest uczniem Chucka Norrisa i kapitanem drużyny Norris ‚Black Belt Competition, który wygrał 33-kolejne mistrzostwa krajowe i międzynarodowe. I pomimo tego, że nie dyskwalifikuje nielegalnego zwycięskiego kopnięcia dźwigiem Daniela, Johnson jest bardzo szanowanym sędzią sztuk walki. Beyond The Karate Kid pracował przy innych filmach, w tym Enter the Dragon, Teenage Mutant Ninja Turtles i Mortal Kombat. Johnson i Norris ćwiczą Tang Soo Do, koreańską sztukę walki, ale tutaj tłumaczenie terminologii staje się skomplikowane.

Tang Soo Do oznacza „drogę ręki”. Do oznacza „drogę”, ten sam znak, co w języku chińskim Dao. To to samo słowo w języku koreańskim i japońskim i służy jako sufiks w wielu sztukach walki, takich jak Karate-Do, Judo i Taekwondo. Soo dosłownie oznacza „rękę”. Tang odnosi się do dynastii Tang (618-907), wskazując na chińskie pochodzenie sztuki. Według legendy wszystkie azjatyckie sztuki walki wywodzą się z chińskiej świątyni Shaolin, legendarnej kolebki Kung Fu. Dla uproszczenia wielu tłumaczy języka angielskiego skróciło „Droga ręki” do „Droga chińskiej ręki”. To pełen szacunku ukłon w stronę tej opowieści o pochodzeniu.

Znaki koreańskie i japońskie również pochodzą z języka chińskiego. Przetłumacz znaki Tang Soo Do na japoński i jest to Karate-Do. Jednak w 1935 roku Japonia zmieniła charakter Kary (lub Tanga) na homofoniczny, co oznacza „pusty”, aby odróżnić swoją sztukę walki od Chin. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, Tang Soo Do było powszechnie nazywane „koreańskim karate” w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak Tang Soo Do i Karate to odrębne dyscypliny.

Cobra Kai to nazwa szkoły, a nie jej styl. Kai w Cobra Kai dosłownie oznacza „zgromadzenie” lub „spotkanie”, a w języku karate jest to przyrostek oznaczający organizację lub grupę. Cobra to tylko imię, szkolna maskotka. Chociaż istnieje wiele wężowych stylów sztuk walki, szczególnie w Kung Fu, kobra rzadko jest powszechnie określana w systemach azjatyckich. Częściej można go zobaczyć na logo amerykańskiej szkoły, na przykład na symbolu Williama Kenpo Karate Dojo w Enter the Dragon. W nazwie jest ukłon w stronę legendy Kung Fu. Rywalem Snake Kung Fu jest styl żurawia. W redukcji Jackie Chana i Jaden Smitha w The Karate Kid do gry wkracza wąż.

Biorąc pod uwagę choreografię Johnsona, Tang Soo Do ma większy wpływ na Cobra Kai niż na karate. W całej serii istnieją subtelne wskazówki, które do tego nawiązują. Od pierwszego filmu do Cobra Kai, kiedy Johnny walczy, wykonuje wiele wysokich kopnięć charakterystycznych dla koreańskich sztuk walki. Po pierwszym filmie Żabka przez wiele lat kontynuował naukę Tang Soo Do z Johnsonem, więc jest to jego podstawowy styl. Innym ważnym wydarzeniem jest The Karate Kid Part III. Kiedy towarzysz Kreese, Terry Silver (Thomas Ian Griffith) odwiedza Dojo Miyagi, by skłamać o śmierci Kreese, składa przeprosiny od ich wspólnego mistrza z Korei Południowej. W prawdziwym życiu Griffith ma czarny pas w karate Kenpo i taekwondo. Cobra Kai bardzo subtelnie utrwalił wpływ Tang Soo Do w sezonie 1. W odcinku 7 Johnny szczeka polecenie, które brzmi jak „jun be”, co oznacza „przygotuj się” po koreańsku.

Nauczanie Kreese „koreańskiego karate” ma pewne znaczenie historyczne. Znaczna część Tang Soo Do przybyła do USA przez weteranów wojskowych, którzy służyli w Korei. Zarówno Johnson, jak i Norris po raz pierwszy nauczyli się sztuki walki, kiedy tam stacjonowali. Ma to sens dla postaci Kreese. Zdjęcie Kreese w mundurze wojskowym, które wisiało w Cobra Kai, przedstawia go jako mistrza armii USA w latach 1970-72 karate, a Silver to jego stary kumpel z armii.

Ale co z Miyagi-Do? Jaki styl uczy „wosk na wosku”? Ponieważ Pat Morita nie był mistrzem sztuk walki, jego sobowtórem był wybitny mistrz karate imieniem Fumio Demura. Demura jest zwolennikiem Shito-Ryu Karate, ale nie jest to widoczne w filmach. Sugeruje się, że Miyagi uczy stylu Karate zwanego Goju-Ryu. Goju oznacza „twardy miękki” (Go to ten sam charakter, co w Gosuku-Ryu, a Ju jest taki sam jak w Judo – „miękka droga”). Chociaż nigdy nie zostało to otwarcie powiedziane, w filmach i serialach jest wiele subtelnych odniesień.

W The Karate Kid Part II Miyagi i Daniel odwiedzają rodzinne miasto Miyagi na Okinawie. W rodzinnym dojo Miyagi opowiada Danielowi o założycielu Miyagi-Do, przodku pana Miyagi, który przypadkowo wylądował w Chinach po tym, jak upił się i zasnął na swojej łodzi rybackiej w 1625 roku. 10 lat później powrócił na Okinawę z chińska żona, dwoje dzieci i podstawa Miyagi-Do. Ta artystyczna wolność to mieszanka historii Goju Ryu. Arcymistrz Higaonna Kanryo (1853–1916) był okinawskim artystą sztuk walki i tłumaczem, który spędził wiele lat studiując sztuki walki w Chinach, w tym styl Żurawia. Jego najlepszy uczeń, inny rodowity mieszkaniec Okinawy, poszedł w jego ślady, by trenować również w Chinach. Tym uczniem był kolejny Miyagi – arcymistrz Chojun Miyagi (1888-1953), założyciel Goju-Ryu.

Dwa kolejne pisanki Goju-Ryu sugerują, że jest to inspiracja dla Miyagi-Do. W Karate Kid Part II naszywka Goju-Ryu jest wyraźnie widoczna na gi Chozen (Yuji Okumoto). Symbol Goju-Ryu jest złotą uniesioną pięścią, często ze znakami karate wypisanymi pod spodem i jest nieomylny. Chozen był szkolony przez swojego wuja Sato (Danny Kamekona), kolegę ucznia pod okiem ojca Miyagi (Charlie Tanimoto), więc wszyscy ćwiczą ten sam styl.

Innym ważnym argumentem jest Kata, którego Miyagi uczy Daniela w Karate Kid, część III. Opiera się na Seiunchin, oryginalnym Goju Ryu Kata stworzonym przez Higaonnę Kanryo i przekazanym Chojun Miyagi. To jest to samo Kata, które Daniel recytuje w Cobra Kai i uczy swoich uczniów, w tym swoją córkę Samantha (Mary Mouser) i syna Johnny’ego Robby’ego (Tanner Buchanan). Praktycy prawdziwego Goju-Ryu często komentują, że jest to słaba interpretacja Seiunchin, ale znowu, to tylko przedstawienie, a nie dokument.

Oryginalny autor The Karate Kid, Robert Mark Kamen, twierdzi, że idea tej historii była luźno autobiograficzna. Mówi, że został pobity przez łobuzów po Światowych Targach w Nowym Jorku w 1964 roku. To doświadczenie skłoniło go do rozpoczęcia sztuk walki. Jego pierwszy instruktor był zbyt gwałtowny i mściwy, więc zaczął uczyć się Goju-Ryu. Kamen mówi, że Miyagi był oparty na arcymistrzu Meitoku Yagi (1912-2003), bezpośrednim uczniu Miyagi i narodowym żywym skarbie Japonii.

Zwycięski ruch Daniela All-Valley nie pochodzi od Goju-Ryu. Został wymyślony na potrzeby filmu. Jednak ta sama jednonoga postawa występuje w kung fu północnego Shaolin. Poza została opisana na okładce książki Kung Fu opublikowanej pierwotnie w 1984 roku, w tym samym roku, w którym miała miejsce premiera The Karate Kid. Druk „Northern Sil Lum: Moi Fah nr 7” autorstwa Kwon W. Lam i Ted Mancuso został wyczerpany (Sil Lum to kantońska wymowa Shaolin). W książce nie nazywa się to techniką żurawia. Właściwa nazwa to „Postawa podnoszenia, Czarna Kruk rozłupuje skrzydła”.

Kiedy ta książka została opublikowana, toczyło się wiele debat na temat tego, co było pierwsze w społeczności sztuk walki. Karate Kid ukazał się w kinach 22 czerwca 1984 roku. Ponieważ książka ukazała się wcześniej w tym samym roku, a biorąc pod uwagę czas produkcji i postprodukcji filmu, sceny kopnięcia Crane’a zostały prawdopodobnie sfilmowane przed opublikowaniem książki. Najprawdopodobniej był to pomyślny zbieg okoliczności.

Stworzenie Crane Kick jest potocznie przypisywane Darry Vidalowi, chociaż powiedział, że to Kamen początkowo opisał ten ruch. Vidal był podwójnym kaskaderem Miyagi na plaży Crane Kick i zagrał ostatniego półfinalistę, który zmierzył się z Johnnym przed Danielem. Był obiecującym artystą sztuk walki, kiedy kręcono film, i nadal uczy karate w swojej szkole w Kalifornii.

Pomimo tych autentycznych podstaw, trudna prawda jest taka, że ​​sztuki walki nigdy nie były tak dobre w całej serii Karate Kid. Niezwykłe metody treningowe są absurdalne i nie ma możliwości, aby turniej dla 18 lat, taki jak Mistrzostwa All Valley Karate, odbył się bez sprzętu ochronnego. To fikcja filmowa. Podczas gdy sceny walki były dramatyczne, pokazane umiejętności techniczne były przeciętne jak na tak kultową serię sztuk walki.

Wszystko zmieniło się wraz z finałem drugiego sezonu Cobra Kai. Finałowa walka została oklaskiwana przez fanów gatunku jako wybitny utwór choreografii walki, godny marki. Zawierał on wyjątkowo długie ujęcie – znak rozpoznawczy dobrych scen walki – które było technicznie wyrafinowane, złożone pod względem kompozycji i kinematografii. Z wojskowego punktu widzenia było to ukoronowanie całej serii. Koordynatorami kaskaderów Cobra Kai są Jahnel Curfman, były gimnastyk i tancerz, który został kaskaderką, oraz Hiro Koda, odznaczony mistrz Karate i wieloletni kaskader. Obaj są zapisani na sezon 3.

Wielu artystów sztuk walki rozpoczęło swoją przygodę ze sztuką walki, ponieważ zainspirowało ich The Karate Kid. Dla nich ten film zmienił życie. Ci wielbiciele z niecierpliwością czekają, czy Curfman i Koda wytrzymają ten wysoki poziom choreografii walki w Cobra Kai 3. sezon. A jeśli scenarzyści będą w stanie kontynuować autentyczność historii sztuk walki, to będzie jeszcze lepiej.

Jak powiedziałby pan Miyagi: „Banzai!”

Sezon 1 i 2 Cobra Kai są już dostępne w serwisie Netflix. Premiera trzeciego sezonu Cobra Kai w serwisie Netflix w 2021 roku.

Tytuł oryginalny: The Real Martial Arts Behind Cobra Kai and The Karate Kid
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: