Wpis powstał dzięki współpracy z:

Recenzja Lovecraft Country Episode 6: Meet Me In Daegu

Ta recenzja Lovecraft Country zawiera spoilery. Lovecraft Country, odcinek 6 Lovecraft Country mówi nam, że magia istnieje, a następnie pokazuje nam, w jaki sposób wpływa na życie postaci, z którymi spędzamy czas każdego tygodnia. Ale magia nie jest tylko ich własnością i nie wpływa tylko na nich. „Spotkaj mnie w Daegu” to fascynująca eksploracja

Ta recenzja Lovecraft Country zawiera spoilery.

Lovecraft Country mówi nam, że magia istnieje, a następnie pokazuje nam, w jaki sposób wpływa na życie postaci, z którymi spędzamy czas każdego tygodnia. Ale magia nie jest tylko ich własnością i nie tylko na nich wpływa. „Spotkaj mnie w Daegu” to fascynująca eksploracja wielu sposobów, w jakie magia objawia się na całym świecie. Poszerza fabułę serialu, pokazując nam jedną z wielu form, jakie magia może przybrać, i jest mile widzianym odejściem od liniowej narracji, którą mieliśmy do tej pory.

Ten odcinek przenosi nas do Daegu w Korei Południowej w 1949 roku, na początku wojny koreańskiej. Wynika z Ji-ah, byłego kochanka Tica i źródła tajemniczych ostrzeżeń, by nie wracał do domu. Ji-ah to Kumiho – podobny do japońskiego Kitsune – dziewięcioogoniastego lisiego ducha, którego można wezwać w postaci pięknej kobiety, by pomścić zło wyrządzone przez mężczyzn. Ji-ah była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojczyma, a Kumiho została wezwana przez Soon Hee (Cindy Chang), matkę Ji-ah, aby umożliwić jej ochronę i zemstę. Aby ponownie stać się człowiekiem, Ji-ah musi zabrać dusze stu mężczyzn.

Po raz pierwszy spotykamy Ji-ah we śnie Tica, jako czerwoną kobietę, a następnie ponownie jako wrogą wojowniczkę w Ardham Lodge. Obydwa są przejawami podświadomości Tic i mówią nam, że jest dla niego ważna, ale nie mówią, jak to zrobić. Tic nie zna jej prawdziwej, nie do końca, a do tej pory była straszakiem, cieniem, który nosił ze sobą od czasu pobytu w Korei Południowej. Kiedy spotykają się po raz pierwszy, Ji-ah planuje uczynić Tic swoją ostatnią ofiarą. Chce pomścić śmierć swojej najlepszej przyjaciółki Young-Ja (Prisca Kim), która jest prawdopodobnie przesłuchiwana, a następnie zabita przez amerykańskich żołnierzy, do których należy Atticus. Ale łączy ich wspólna miłość do fikcji i zakochują się. Ji-ah ucieka do filmu, tak jak Tic do książek, a ucieczka jest tym, co w sobie widzą. Ucieknij od przeszłości i potworów, którymi się stali.

Ten odcinek pokazuje, co to znaczy być potworem. Ji-ah zabiera dusze mężczyzn, ale nie smakuje jej zabijanie. Przemoc, którą stosuje, jest ceną za bycie na tym świecie, ceną, którą płaci, nawet jeśli nie prosiła, aby tu być. Tic zgłosił się na ochotnika do wojska, aby uciec przed przemocą swojego wychowania. Ale robiąc to, stał się narzędziem przemocy. Obaj ci ludzie są zdolni do potwornych rzeczy, ale będąc ze sobą, udowadniają, że są również zdolni do miłości. W tym odcinku opowiemy również o tym, do czego rodzice będą dążyć, aby chronić swoje dzieci. Wkrótce Hee przywołuje Kumiho, chcąc chronić swoją córkę. Podobnie jak Montrose, który robi wszystko, co uważa za konieczne, aby chronić Tica. Oboje rodzice działają z miejsca miłości, ale jest to miłość zraniona traumą, poczuciem winy i strachem.

Nie mam kwalifikacji, aby powiedzieć, czy jest to pozytywny obraz koreańskiej kultury, czy też akceptowalne podejście do tej konkretnej koreańskiej tradycji. Ale doceniam, że pierwsze 26 minut jest całkowicie po koreańsku i że Ji-ah jest centralną postacią opowieści, nawet gdy Tic staje się w niej bardziej obecny. Jest ważna dla narracji ze względu na jej związek z Tikiem, ale możemy ją poznać, niezależnie od niego. To właśnie takie skupianie się na postaci sprawia, że ​​jesteśmy zaangażowani w tę historię, nawet gdy okoliczności stają się bardziej tragiczne i dziwaczne.

A dziwaczność to norma dla kursu. Kiedy Ji-ah przyprowadza mężczyznę do domu po raz pierwszy w odcinku, uprawiają seks, a włochate, przypominające macki ogony wyłaniają się ze wszystkich jej otworów, by go przebić. Widzi, jak całe jego życie przemyka przed nią, a potem rozpływa się w kałuży krwi. To jest jej moc. Kiedy po raz pierwszy przyprowadza Tica do domu, planuje zrobić z nim to samo. Ale jej uczucia do niego zatrzymują ją i odpędza go. „Zamordowałeś mojego najlepszego przyjaciela i uratowałeś mnie, myślę…” – tak później wyjaśnia się Ticowi. Kiedy uprawiają seks, jego pierwszy raz, ona stara się panować nad sobą. To udowadnia jej, że może zdecydować, że nie będzie potworem.

Kiedy Ji-ah i Tic znowu uprawiają seks, traci kontrolę nad ogonami i zaczyna wchłaniać Tic. Udaje jej się powstrzymać przed zabiciem go, ale widzi całe jego życie i jego śmierć – nie przez jej ręce i próbuje go ostrzec. Lovecraft Country uwielbia macki, a ogony Kumiho Ji-ah są tego prawdziwym przykładem. Ogony wyłaniają się z jej pachwiny, oczu, uszu i wreszcie ust, przemieniając kogoś pięknego w coś groteskowego. To pierwsze doświadczenie Tica z magią, pogrążone w strachu. Gdyby nie uciekł, czy naprawdę słuchał historii Kumiho, czy kierował jej ostrzeżeniem, by nie wracać do domu, czy wierzył w nią… Odrzucenie Ji-ah przez Tica jest decydującym momentem w jego życiu i podróży do magiczny świat.

Każdy odcinek Lovecraft Country zawiera tak wiele informacji, że czasami trudno jest wszystko pojąć, co jest zarówno wspaniałe, jak i frustrujące. Nagrodą jest ponowne odwiedzanie odcinków z nowymi informacjami lub lepszym kontekstem, dzięki czemu serial jest dynamiczny. „Spotkaj mnie w Daegu” to odświeżająco prosta historia, której udaje się poszerzyć wiedzę serialu i zapewnić głębsze zrozumienie tego, kim jest Tic. Kilkakrotnie widzieliśmy egzemplarz Hrabia Monte Christo autorstwa Alexandre Dumasa, a ten odcinek daje nam kontekst do znaczenia tych książek w szczególności dla Tic i Montrose, a także podobieństwa do ich historii w tym serialu.

W mojej recenzji odcinka z zeszłego tygodnia wyraziłem nadzieję, że „formalne wprowadzenie do opowieści Ji-ah jeszcze bardziej poszerza magiczny świat” i ten odcinek jest satysfakcjonujący. Lovecraft Country stworzył intrygującą historię z większą liczbą hitów niż chybionych, a moje oczekiwania pozostają wysokie, że sezon może spełnić wszystkie swoje obietnice.

Tytuł oryginalny: Lovecraft Country Episode 6 Review: Meet Me In Daegu
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: