Wpis powstał dzięki współpracy z:

Serial animowany Batmana, którego nigdy nie widziałeś

28 września 1985 roku świat ujrzał coś, co mogło być zupełnie innym serialem animowanym o Batmanie. Czwarty odcinek tegorocznego wcielenia popularnego serialu animowanego Super Friends Hanny-Barbera (Super Moce: Galaktyczni Strażnicy) to „Strach”. W przeciwieństwie do poprzednich odcinków, nie skupiał się na Lidze Sprawiedliwości i jej trwających odcinkach

28 września 1985 roku świat ujrzał coś, co mogło być zupełnie innym serialem animowanym o Batmanie. Czwartym odcinkiem tegorocznego wcielenia popularnego serialu animowanego „Super Friends” Hanna-Barbera (.) Super Moce: Galaktyczni Strażnicy) jest „Strach”. W przeciwieństwie do poprzednich odcinków, nie skupiał się na Lidze Sprawiedliwości i ich toczącej się walce z kosmicznymi siłami zła, ale był mocno osadzony w Gotham City i bitwie pomiędzy Batmanem a Straszkiem na Wróble.

Galactic Guardians był ósmym i ostatnim sezonem ukochanej serii Super Friends Hanny-Barbera i było to godne uwagi odejście od tego, co było wcześniej. Historie Galactic Guardians były bardziej zgodne z DC Comics tamtych czasów, styl animacji w dużej mierze opierał się na twórczości Jose Luisa Garcia-Lopeza, artysty stojącego za przewodnikiem po stylu DC Comics tamtej epoki, a drugi sezon z rzędu, serial opierał się na mitologii Czwartego Świata Jacka Kirby’ego w swoich konfliktach, dzięki obecności złoczyńców, takich jak Darkseid, Desaad i Kalibak.

Wśród luminarzy animacji za kulisami Galactic Guardians był jeden Alan Burnett, który zajął szczególne miejsce w sercach fanów za swoją pracę jako scenarzysty, montażysty i producenta filmu Batman: The Animated Series, Superman: The Animated Series, Batman Beyond i wiele innych animowanych projektów DC.

To, co ostatecznie stało się „The Fear”, zaczęło istnieć jako prezentacja komiksu o Batmanie w sobotę rano dla ABC. Kiedy to się nie udało, stał się odcinkiem Galactic Guardians.

„Nie mogę powiedzieć, że to naprawdę było blisko” – wspomina Burnett, kiedy rozmawiałem z nim na New York Comic Con w 2019 roku. czuje. [Sieć] to doceniła i pozwoliła nam zrobić wersję tej historii w Galactic Guardians… ale było dla nich po prostu za ciemno ”,

I było ciemno, przynajmniej jak na ówczesne kreskówki z sobotniego poranka. Od samego początku „Strach” jest bardziej nastrojowym wydarzeniem niż tradycyjne odcinki Super Friends, w których większość akcji rozgrywa się w deszczową noc w Gotham City, a Batman, którego pokryta deszczem twarz rozpłacze się, o czym pamięta jego przeszłość. I chociaż pojawiają się inni bohaterowie, jest to mocno opowieść o Batmanie i Robinie, gdy walczą ze Straszkiem na Wróble i jego „słomianymi ludźmi” w Gotham City. Ale co być może najważniejsze, „Strach” zawiera pierwszy ekranowy obraz pochodzenia Batmana, w tym zabójstwo Thomasa i Marthy Wayne.

Oczywiście, biorąc pod uwagę lata 80. XX wieku, kiedy to wydziały Broadcast Standards and Practices rządziły żelazną pięścią nad bajkami w sobotę rano, było tylko tyle, ile mogły pokazać. Po pierwsze, Strach na Wróble nie używa swojego znaku towarowego „gazu strachu” do wywoływania traumatycznych halucynacji, a zamiast tego używa „przekaźników strachu” w kształcie czaszek, które emitują hipnotyczny sygnał. To dzięki tym „przekaźnikom strachu” dowiadujemy się, że Batman boi się określonej alei w Gotham City i to tutaj widzimy, w retrospekcji, morderstwa Wayne’a… aczkolwiek w sposób odpowiedni dla programów dla dzieci z tamtej epoki.

To dobrze znana historia: Thomas, Martha i Bruce Wayne opuszczają pokaz filmu Robin Hooda (nie Znak Zorro ani pewna jego odmiana, która stała się kanonem przez dziesięciolecia), kiedy wybierają nierozważny skrót ciemną uliczką, pomimo protestów młodego Bruce’a. Tam napotykają rabusia i… cóż… znasz resztę.

Ale ponieważ jest to fragment programu dla dzieci z lat 80. XX wieku, broń nigdy nie jest pokazywana, ani nie mówi się nawet o słowie „broń”. Zamiast tego przerażony Bruce woła: „Uważaj! On ma… ”zanim niebo zostanie rozerwane przez grzmoty i błyskawice. Następne ujęcie przedstawia Bruce’a i Alfreda stojących przy grobach swoich rodziców. Zostaliśmy nawet potraktowani montażem treningu Bruce’a, który wygląda bardzo podobnie do historii „Kim on jest i jak powstał”, która pojawiła się w Detective Comics # 33 z 1939 roku (przedrukowana w następnym roku w Batman # 1), pierwsza raz w komiksach powiedziano o pochodzeniu Batmana.

To może wydawać się oswojone według dzisiejszych standardów, ale w erze, w której Batman nie był stałym elementem popkultury, jakim jest teraz, a przeciętny człowiek nawet nie wiedział, w jaki sposób doszedł do wojny z przestępczością, tak było całkiem duża sprawa.

„To był pierwszy raz, kiedy pokazano śmierć rodziców Bruce’a Wayne’a w sobotę rano” – mówi Burnett. „Więc robiliśmy sztuczki z piorunami i tym podobnymi rzeczami, przerywniki, ale ludzie, którzy znali Batmana, wpadli na ten pomysł.”

Ale nawet jeśli odłożysz na bok nowość polegającą na tym, że po raz pierwszy na ekranie pokazano pochodzenie Batmana, „Strach” nadal gra tak, jak pilot, do którego został stworzony. Ogólnie rzecz biorąc, postacie pojawiały się w swoich sekretnych tożsamościach w kreskówkach Super Friends dość rzadko, ale Bruce Wayne i Dick Grayson spędzali dużo czasu przed ekranem. Podobnie, drugoplanowe obsady członków JLA prawie nigdy nie miały czasu przed ekranem w tych programach, ale tutaj mamy Alfreda Pennywortha i bardzo dokładnego komiksowego komisarza Gordona.

Jest taka scena, w której Bruce organizuje bal charytatywny policjanta w Wayne Manor, gdzie wchodzi w interakcję zarówno z Gordonem, jak i Jonathanem Crane’em (który jest wystarczająco wcześnie w swojej karierze Stracha na Wróble, że nikt go nie przyłapał). nocna sceneria, a towarzyszący jej dialog nie byłby całkowicie nie na miejscu w odcinku Batman: The Animated Series dziesięć lat później.

Oczywiście nadal jest to program Super Friends, więc w końcu pojawiają się inni bohaterowie. Pojawia się Wonder Woman, chociaż większość czasu spędza na ekranie w swojej tożsamości Diana Prince. Co ciekawe, wydaje się być pierwszą osobą, której Batman kiedykolwiek zwierzył się ze swojego pochodzenia, w tym Robin !,

Jako kolejny relikt korzeni serialu jako pilota Batmana, Burnett powiedział magazynowi Back Issue w 2017 roku, że role Diany zostały pierwotnie napisane dla Vicki Vale. Pod koniec odcinka Superman, Green Lantern i Samurai również pomagają w walce ze Strachem na Wróble, ale żaden nie jest na tyle aktywny, aby ukraść światło reflektorów Batmana.

Tak jak w przypadku Super Powers: Galactic Guardians, legendarny TV Batman Adam West głosił Batmana i Bruce’a Wayne’a. Podczas gdy West kilkakrotnie wyrażał Batmana w animacji (zwłaszcza w Filmation’s The New Adventures of Batman i dwóch odcinkach The New Scooby-Doo Movies), był to jego pierwszy występ z Super Friends (długoletni głos Batmana Olan Soule w szczególności przez większość poprzednich sezonów). Wieloletni głos Robina Casey Kasem sparował się z Westem. Ale jeśli nowy serial o Batmanie zacząłby się w tym czasie, być może tak nie było w serialu.

„Myślę, że dostalibyśmy zupełnie nowego Batmana. Takie jest moje uczucie ”- mówi Burnett. „Kochałem Adama Westa i kiedy robiłem Super Friends, chciałem, żeby był tym Batmanem i nim był, to było świetne.”,

Niestety, możemy nigdy nie wiedzieć, że w tym serialu animowanym o Batmanie z lat 80-tych czekało nas jeszcze coś innego, ale Burnett mówi, że planowanie dotarło tak daleko, jak pełna biblia serialu. „Była napisana Biblia i nie wiem, gdzie ona jest” – wspomina.

Mimo to „The Fear” to fascynujące spojrzenie na to, co mogło być, i istotna część historii Batmana. O wiele bardziej nastrojowy niż jemu współcześni, możesz zobaczyć zalążki tego, co miało nadejść w Batman: The Animated Series, choć w znacznie bardziej „tradycyjnym” stylu animowanym DC Comics. Jest obecnie dostępny do oglądania w DC Universe i każdy poważny Batfan powinien to sprawdzić.

Tytuł oryginalny: The Batman Animated Series You Never Saw
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: