Wpis powstał dzięki współpracy z:

Właściwe rzeczy: czego można się spodziewać po adaptacji Disney +

Aktorzy mogą poczuć miażdżącą powagę oczekiwań, grając postacie z życia wzięte, nawet jeśli grają astronautów. Dla obsady i twórców stojących za The Right Stuff, kręcenie telewizyjnej adaptacji kultowej powieści Toma Wolfe'a o Mercury 7 i narodzinach NASA nabrało dodatkowego znaczenia historycznego latem 2019 roku, wraz z lipcem

Aktorzy mogą poczuć przytłaczającą grawitację oczekiwań, grając postacie z życia wzięte, nawet jeśli grają astronautów. Dla obsady i twórców stojących za The Right Stuff, kręcenie telewizyjnej adaptacji kultowej powieści Toma Wolfe’a o Mercury 7 i narodzinach NASA nabrało dodatkowego historycznego znaczenia latem 2019 roku, a 20 lipca upamiętniło 50. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu.

Serial z National Geographic, który rozpocznie się 9 października w Disney +, nakręcony w Universal Studios w Orlando, niedaleko Kennedy Space Center na Cape Canaveral. W dniu, w którym załoga sfilmowała pierwszą scenę kontroli misji, doradca NASA usiadł na osobnej próbie z reżyserem i obsadą, wskazując, które przyciski należy nacisnąć i prawidłową terminologię, posuwając się tak daleko, aby pomóc przepisać linie skrypt.

„Dzięki temu całość wydała się taka autentyczna” – mówi współproducent The Right Stuff, Michael Hampton.

Aktorzy grający astronautów Mercury 7 – grupę wojskowych pilotów testowych wybranych do udziału w historycznej misji umieszczenia człowieka w kosmosie – mieli okazję odbyć jednodniową wycieczkę na wybrzeże Florydy, aby wziąć udział w szkoleniu pilotów ( bez rzeczywistej części latającej) podczas przedprodukcji. Wskakiwali do kokpitów i spędzali czas ze specjalistami w Cape Canaveral. W tym czasie, obserwując prawdziwych pilotów, aktorzy, którzy zapisali się, by grać amerykańskich bohaterów większych niż życie, byli ugruntowani i upokorzeni tym doświadczeniem.

„Największą rzeczą dla mnie było zobaczenie tego ogromnego, masywnego budynku, w którym zbudowano rakiety” – wspomina aktor James Lafferty, który gra astronautę Scotta Carpentera. „Jest w tym majestat. Zapiera dech w piersiach, gdy widzisz jego rozmiar i zakres, po prostu uświadamiasz sobie, ile osób jest w danym momencie i rozwiązuje problemy. Rzecz w tym budynku trafia na inną planetę. Wchodzi na orbitę, w miejsce, do którego nigdy nie dojdziemy ”.

W odcinku pilotażowym adaptacji telewizyjnej The Right Stuff, rząd USA zleca NASA rozpoczęcie Projektu Mercury, którego celem jest umieszczenie człowieka w kosmosie. Siedmiu najlepszych pilotów testowych wojskowych – Alan Shephard, John Glenn, Gordo Cooper, Scott Carpenter, Gus Grissom, Deke Slayton i Wally Schirra – zostaje wybranych w ramach programu i umieszczonych w centrum uwagi. Sednem tej adaptacji jest rywalizacja między Johnem Glennem (w tej roli Patrick J. Adams) i Shepardem (w tej roli Jake McDorman) oraz ich walka o bycie pierwszym Amerykaninem w kosmosie (ostatecznie Sowieci pokonali nas tam misją Jurija Gagarina w 1961 r.),

Spędzanie czasu na Cape Canaveral i wewnątrz gorączkowego zestawu kontroli misji przeniosło producentów i aktorów do czasu, w którym wydawało się prawie pewne, że Związek Radziecki pokona Stany Zjednoczone w wyścigu do gwiazd. W rządzie narastała presja, depcząc po piętach Sowietów opracowujących bombę atomową w 1953 roku i wystrzeliwujących Sputnik w 1957 roku. W oryginalnej powieści Wolfe pisze, że przewodniczący Izby Reprezentantów John McCormack, który przewodził komitetowi astronautyki, czuł, że kraj stoi w obliczu „narodowego wyginięcie ”, jeśli nie udało mu się dogonić radzieckiego programu kosmicznego:„ Był naprawdę przekonany, że Sowieci wyślą platformy kosmiczne, z których mogliby zrzucić bomby atomowe w dowolnym momencie, jak skały z wiaduktu autostrady ”.

To poczucie pilności jest powszechne w pierwszej godzinie filmu Nat Geo „The Right Stuff”. Ale to nie wszystko, co definiuje tę adaptację. W czasach telewizji i filmów, w których przeróbki i ponowne uruchomienia są nieograniczone, na producentów i aktorów stojących za tą adaptacją The Right Stuff wywierana jest presja G, aby nie tylko oddali sprawiedliwość nie tylko kultowej książce, ale także kultowej funkcji. sam film.

Film fabularny Philipa Kaufmana z 1983 r. natknął się na kasę, ale był ulubieńcem krytyków, zdobywając osiem nominacji do Oscara. Jego dziedzictwo wzrosło dopiero przez lata – szczególnie wśród pilotów, z których wielu bezpośrednio zainspirowało się do latania z tego powodu – i zostało zachowane przez Bibliotekę Kongresu w 2013 roku.

Dla producentów serialu, powrót do The Right Stuff był w stanie doprecyzować rozwój postaci tych wielkich postaci, które są tak bogate w szczegóły w książce Wolfe’a. Wydana w 1979 roku The Right Stuff zdobyła National Book Award for Nonfiction w 1980 roku. Uczyniła ona astronautów z Merkurego 7 poprzez demistyfikację otaczającego ich kompleksu bohaterów, jednocześnie zapewniając napiętą i nerwową relację z bycia pilotem testowym – z życia na niebie na złożoność życia rodzinnego w domu. Znajduje się na bardzo krótkiej liście największych dzieł literackich o programie kosmicznym.

„Wracamy do książki i nie przerabiamy filmu” – mówi Hampton. „Trzymamy się prawdziwej historii w całkiem nienaruszonym stanie. To jest to, co zawsze chcieliśmy robić, to Nat Geo robi lepiej niż ktokolwiek inny, i szczerze mówiąc, nie możesz tego wymyślić ”,

Program o inteligentnych mężczyznach i kobietach rozmawiających szybko, intensywnie skoncentrowany na nauce i technologii, które mogą zmienić przyszłość: brzmi znajomo? Producenci znaleźli idealne dopasowanie w showrunnerze Marka Lafferty’ego, którego autorstwo obejmuje fragmenty z epoki i niedoceniany przez przestępców serial Manhattan, opowiadający o stworzeniu bomby atomowej, komputerowy dramat Halt and Catch Fire z lat 80. i 90. oraz kolejny hit Nat Geo w Geniusz. Chociaż Lafferty nie był dostępny do udzielania wywiadów w dniu, w którym byliśmy na planie, obsada parafrazuje jego słowa o medialnym szaleństwie wokół ekipy Mercury 7 będącej „pierwszym reality show w Ameryce”.

„Byli kowbojami, ale nagle stali się też najbardziej znanymi ludźmi niemal na całej planecie” – mówi Colin O’Donoghue, który gra astronautę Gordona „Gordo” Coopera.

„Wokół celebrytów jest teraz większa różnica niż wtedy” – mówi Elosie Mumford, która gra Trudy Cooper, byłą żonę Gordo. „Wtedy istniała możliwość prowadzenia prawdziwego życia prywatnego. Masz do czynienia z ludźmi, którzy nie mają idealnych małżeństw, którzy nie mają tego rodzaju ogólnoamerykańskiego ideału, który jest prezentowany, i gdzie widać w tym pęknięcia, a oni desperacko próbują zachować swoją prywatność gdy stają się masowo sławni ”,

Kiedy Den of Geek odwiedził plan zdjęciowy w październiku, znaczenie zdjęć z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu było powracającym powodem do dumy dla obsady. A ponieważ produkcja Nat Geo przenosi się teraz do Disney +, mają nadzieję, że The Right Stuff wyląduje wraz z nowym pokoleniem i może nadejść w odpowiednim czasie.

Opowieść o Mercury 7 nabiera nowego rezonansu w roku, w którym SpaceX wylądował rakietą wielokrotnego użytku w gigantycznym skoku w kierunku Marsa, ponownie wzbudzając zainteresowanie eksploracją kosmosu, w którym innowacje naukowe są niezbędne do zakończenia COVID-19 pandemii i zahamowania zmian klimatycznych, a kraj stoi w obliczu emocjonalnie naładowanego środowiska politycznego, walczącego w stronę niezwykle ważnych wyborów. Serial nie będzie lekarstwem na wszystkie nasze obecne bolączki, ale może służyć jako przypomnienie o tym, co Amerykanie mogą osiągnąć, gdy spotkają się razem dla wspólnego celu.

„Przypomina to czasy, kiedy Ameryka była zjednoczoną siłą, próbującą załatwić sprawy” – mówi Eric Ladin, który gra urzędnika NASA Chrisa Krafta Jr. „Duma, jaką kraj ten wziął z tego kosmicznego wyścigu, jest czymś, co Myślę, że to naprawdę godne podziwu. To był ostatni raz, kiedy coś nas połączyło jako kraj ”,

Ladin, badając rolę, rozmawiał z ludźmi, którzy ciepło wspominają misje Merkurego, Bliźniąt i Apolla i twierdzą, że „czuli się tego dnia bardziej dumni z bycia Amerykaninem niż kiedykolwiek”,

„Pewien człowiek, z którym rozmawiałem, był weteranem, powiedział:„ Czułem się tak dumny z bycia Amerykaninem tego dnia, jak wtedy, gdy byłem na plaży w Normandii ”. Dlatego myślę, że to naprawdę potężna rzecz, którą wtedy osiągaliśmy. I nie miało znaczenia, kim byłeś, w jakim jesteś zawodzie życia, to było coś, za czym możesz się skończyć ”.

Tytuł oryginalny: The Right Stuff: What To Expect From The Disney+ Adaptation
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: