Wpis powstał dzięki współpracy z:

Recenzja Charm City Kings: Dirt Bike Boyz N the Hood

Nastolatka z Zachodniego Baltimore aspiruje do przyłączenia się do gangu motocyklowego w odważnym i stosownym Charm City Kings, wyłącznie w HBO Max.

Nastolatek z Zachodniego Baltimore aspiruje do przyłączenia się do gangu motocyklowego w odważnym i stosownym Charm City Kings, wyłącznie w HBO Max.

Charm City Kings to dramatyczna adaptacja filmu dokumentalnego z 2013 roku, 12 O’Clock Boys. Na ubogich ulicach West Baltimore zagrożona młodzież znajduje cel i akceptację, dołączając do nielegalnych gangów dirt bike’ów. Którzy filmują siebie wykonując niebezpieczne akrobacje, unikając organów ścigania. Ich podekscytowanie buduje koleżeństwo, ale często prowadzi do przestępczej działalności. Charm City Kings pokazuje, jak zdesperowane środowisko i kiepskie wzorce do naśladowania prowadzą dzieci na manowce. Uderza w sedno problemów rasowych i społeczno-ekonomicznych, które przenikają wewnętrzne miasta Ameryki.

Jahi Di’Allo Winston wciela się w Mysz, przemyślaną ósmoklasistę, która pracuje w niepełnym wymiarze godzin w szpitalu dla zwierząt. Mysz marzy o zostaniu weterynarzem. Mieszka z matką (Teyonah Parris) i młodszą siostrą (Milan Ray) w zrujnowanym szeregowcu. Ukochany starszy brat Myszy, zapalony motocyklista, zmarł, gdy był dzieckiem. Mysz spędza lato na ulicach ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Lamontem (Donielle T. Hansley Jr.) i Sweartagawdem (Kezii Curtis). Nastolatki uwielbiają motocyklistów z gangu o nazwie Midnight Clique.

Detektyw Rivers (William Catlett) stara się mieć na oku Myszkę, ale boi się, że ktoś go zobaczy z gliną. Blax (Meek Mill), były przywódca oszustów Midnight Clique, bierze Mysz pod swoje skrzydła. Chłopcy pracują w jego garażu, aby zarobić na własne rowery. Mysz patrzy, jak gang łatwo zarabia na sprzedaży narkotyków. Jego matka pracuje cały dzień, a wieczorem chodzi do szkoły. Płacze z powodu zaległych rachunków. Mysz decyduje, że nadszedł czas, aby stanął na wysokości zadania i stał się mężczyzną. Jego fatalny wybór prowadzi do katastrofalnych konsekwencji.

Charm City Kings eksploruje wiele tematów z różnym powodzeniem. Reżyser Angel Manuel Soto (La Granja) rejestruje świat motocykli ulicznych i quadów z kinowym rozmachem. Jego praca kamery, śledząca motocykle i ich szalone koła, jest dobrze wykonana. Wykonuje również dobrą robotę, przedstawiając ekonomiczne zmagania codziennego życia Baltimore. Miałem problemy z charakterystyką drugoplanowej obsady dorosłych. Krytyczna scena między Myszą i jego matką jest nierealna. Zachowuje się w sposób niewiarygodny, zwłaszcza jak na pracowitą kobietę, która straciła już dziecko. Meek Mill i William Catlett mają cenną ekspozycję jako męskie autorytety próbujące wpłynąć na Mysz. Niestety, brakuje tego w przypadku jego matki i stereotypowych członków gangu.

Uciekając ze swojej opowieści o 12 O’Clock Boys, Charm City Kings zdobyła wcześniej nagrodę amerykańskiego jury Dramatic Special Jury za aktorstwo zespołowe na festiwalu w Sundance. W tym roku. Nagroda w całości jest zasługą występów młodych aktorów. Mysz, Lamont i Sweartagawd uosabiają niewinność dzieciństwa. Mówią bzdury, niezgrabnie angażują dziewczyny i mają nadzieję na lepsze życie niż śmieci, które je otaczają. Ich przejście od słodkich dzieci na rowerach do niedoszłych gangsterów na motorach terenowych jest bolesne. Stają się statystykami na ścieżce, z której niewielu wraca. Dla wielu zubożałych osób kolorowych nie ma drugiej szansy. To rażące przesłanie i ostrzeżenie zawarte w filmie.

Porównaj Charm City Kings z ujmującą ósmą klasą Bo Burnhama. Obie są szczerymi opowieściami o dojrzewaniu, ale w bardzo różnych światach. Jak Mysz poradziłby sobie jako nastolatek na przedmieściach w dzielnicy średniej klasy? Wszystkie dzieci w okresie dorastania borykają się z niepokojem, presją rówieśników i problemami z akceptacją. Ale dzieciak z piaszczystych ulic miejsc takich jak Baltimore tak wiele działa przeciwko nim. Trzeba podjąć skoordynowany wysiłek, aby wypełnić tę lukę. Charm City Kings nie jest nieskazitelnym przedstawieniem tej dysproporcji, ale surowym i skutecznym przypomnieniem. Charm City Kings to produkcja Sony Pictures i Overbrook Entertainment. Będzie dostępny do transmisji 8 października w HBO Max.

Tytuł oryginalny: Charm City Kings Review: A Dirt Bike Boyz N the Hood
Źródło: movieweb

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: