Wpis powstał dzięki współpracy z:

Wprowadzenie do twórczości Rebeki Roanhorse

Rebecca Roanhorse stała się bardzo widoczna w SFF ze swoim opowiadaniem „Welcome to Your Authentic Indian Experience” w 2017 roku, a jej prace nadal zachwycają czytelników w każdym wieku (pisze powieści dla dorosłych, średniej klasy i młodych dorosłych). Jej proza ​​jest cudowna i ostro skręca w prawo od bardziej tradycyjnego,

Rebecca Roanhorse zyskała popularność w SFF dzięki swojemu opowiadaniu „Welcome to Your Authentic Indian Experience” w 2017 roku, a jej prace nadal zachwycają czytelników w każdym wieku (pisze powieści dla dorosłych, klasy średniej, i młodych dorosłych). Jej proza ​​jest wspaniała i w swojej nowej epickiej powieści Czarne słońce ostro skręca w prawo od bardziej tradycyjnej fantazji inspirowanej Europą. Oprócz swoich oryginalnych dzieł Roanhorse napisała również kilka opowiadań o Gwiezdnych Wojnach i jest współautorką nowej antologii komiksowej Marvela Indigenous Voices. Jeśli interesuje Cię przyszłość SFF, możesz założyć swoje gwiazdy, że Roanhorse pozostanie w centrum uwagi.

Krótkie opowiadanie Roanhorse’a, opublikowane w APEX, wygrało zarówno Hugo, jak i Mgławicę. To opowieść o tożsamości, zarówno tym, kim naprawdę jesteś, jak i tego, kim świat od ciebie oczekuje. Opowiadany w drugiej osobie, opowiada historię Jessego Turnblatta, który pracuje w wirtualnej rzeczywistości, dając turystom „autentyczne” misje wizji, które stworzył w oparciu o to, czego typowi klienci New Age oczekują od telewizji i filmów. Kiedy spotyka samotnego młodzieńca, który wydaje się pragnąć czegoś naprawdę prawdziwego, zdaje sobie sprawę, że potrzebuje też przyjaciela. Ale historia ma zwrot akcji Single White Female i sprawia, że ​​Jesse kwestionuje własną rzeczywistość. To mrożąca krew w żyłach opowieść o wymazywaniu i oświetlaniu gazem, która wykorzystuje tropy SF z maksymalnym efektem.

W Trail of Lightning, pierwszej opublikowanej powieści Roanhorse’a, autor wkroczył w gatunek urban fantasy, opowiadając historię Maggie Hoskie, łowcy potworów, w postapokaliptycznym, zalanym świecie. Została wyszkolona przez legendarną nieśmiertelną – w której również się zakochała, ale który ją porzucił. Teraz stara się zdecydować, czy jej talent do przemocy czyni ją bohaterem, czy po prostu kolejnym potworem. Kiedy angażuje się w rozwiązywanie serii zabójstw, przyjmuje pomoc od współczesnego medycyny Kai, który równoważy jej przemoc z uzdrawianiem. Den of Geek rozmawiał z Roanhorse o wprowadzeniu rdzennych Amerykanów do gatunku urban fantasy i skupieniu się na rdzennych bohaterach w centrum uwagi.

Druga powieść, Storm of Locusts, podąża za Maggie z rezerwatu Navajo, Dinétah, gdy szuka Kai. Według jej wskazówek, szaman wpadł w kult, ale Maggie uważa, że ​​to nie do końca w porządku – dzieje się coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Maggie wyrusza w postapokaliptyczną podróż, aby wytropić swojego przyjaciela i walczyć z potworami, które musi pokonać, aby go uratować. Podobnie jak Trail of Lightning, książka jest opowiedziana z punktu widzenia Maggie przyciętym, napiętym głosem z perspektywy pierwszej osoby.

Roanhorse powiedział Den of Geek, że planowane są cztery książki i zauważył, że najtrudniejszą częścią pisania serii było prawidłowe przedstawienie. Maggie to Diné – Navajo – a Roanhorse nie. „Mieszkałem w rezerwacie Navajo i jestem żonaty z mężczyzną Navajo, ale to nie jest moja kultura. Chciałem być bardzo ostrożny, jeśli chodzi o historie, które wybrałem, sposób, w jaki przedstawiałem ludzi i miejsca oraz wszystko, co weszło do budowania świata. Starałem się być bardzo świadomy, że to będzie pierwsze wprowadzenie dla wielu ludzi do Kultura Navajo i że miałbym wielu czytelników Navajo. Nie chciałem ich zawieść. Nie chciałem tego źle ”.

Krytycy chwalili pracę Roanhorse’a – Trail of Lightning był finalistą nagród Nebula, Hugo i World Fantasy Award, a także zdobył nagrodę Locus First Novel Award – ale otrzymała również krytykę ze strony Stowarzyszenia Pisarzy Navajo i innych pisząc postacie Diné, kiedy sama nie jest Navajo. Nick Martin w The New Republic podsumował krytykę, pisząc artykuł, który ostatecznie popiera Roanhorse i sugerując, że ponieważ Roanhorse jest również czarny, część krytyki wynika z uprzedzeń wobec Czarnych.

W Race to the Sun, powieści średniej klasy dla wydawnictwa Ricka Riordana Presents, Roanhorse przedstawia czytelnikom Nizhoni, zabójcę potworów – spadkobiercę bliźniaka bohatera o tym samym imieniu – który musi powstrzymać potwory przed przejęciem władzy nad światem. Misją potworów jest zniszczenie Ziemi (pierwszy wróg Nizhoni, w jego ludzkiej postaci, jest dyrektorem generalnym szczelinowania rurociągu na Native Land). Nizhoni zawsze chciała być wyjątkowa, ale nie jest do końca pewna, czy ona i jej młodszy brat – który wciela się w postać Born of Water, drugiego bliźniaka bohatera – są gotowi na te wyzwania. Podobnie jak książki Sixth World, Race to the Sun mocno czerpie z tradycji i religii Navajo i zawiera szybki głos w czasie teraźniejszym z perspektywy pierwszej osoby, który sprawia, że ​​akcja jest natychmiastowa. Osobowość Nizhoni przebija się przez jej narrację, a ponieważ jest siódmoklasistką, jej głos jest o wiele bardziej lekki niż głos Maggie. (Ma też swojego wypchanego ropucha rogatą, który ożywa i służy jako przewodnik po jej przygodzie.)

Podobnie jak kilka innych książek z serii „Rick Riordan Presents”, Nizhoni jest wybranym bohaterem, któremu wyznaczono limit czasu na rozwiązanie poważnego problemu nadprzyrodzonego, który w trakcie swoich przygód spotyka się z nadprzyrodzonymi istotami swojej tradycji kulturowej . (Bohaterowie książek Riordana „Percy Jackson and the Olympians” oraz „Aru Shah” Roshani Chokshi pomogli ustalić ten wzorzec). Głos Nizhoni również jest podobny do tych bohaterów: ma w swojej narracji trochę zuchwałości i sarkazmu, których może nie podzielić głośno, ale czytelnicy są dostrojeni do jej wewnętrznych myśli i słyszą wszystko. Race to the Sun zawiera więcej rzeczy, które fani uwielbiają w książkach z tego wydawnictwa (w tym również dzieła Carlosa Hernandeza i Yoon Ha Lee).

Roanhorse wniosła również wkład w fikcję do uniwersum Gwiezdnych Wojen, w tym swoją historię Darth Maul kontra Obi-wan Kenobi w Star Wars: The Clone Wars: Stories of Dark and Light (.), której narratorem jest aktor głosowy Maula, Sam Witwer) i jej powieść Resistance Reborn. Rozgrywająca się pomiędzy Ostatnim Jedi i Powstaniem Skywalkera, powieść otwiera się, gdy generał Leia wciąż boryka się z jej bliską śmiercią – i zbyt krótkim spotkaniem z bratem – gdy próbuje dowiedzieć się, dlaczego sojusznicy Ruchu Oporu nigdy nie pojawili się, by pomóc Craitowi. W międzyczasie Poe Dameron i jego Eskadra Czarnych grają w dyplomatę, próbując pogodzić się z tym samym pytaniem. Czy Ruch Oporu jest naprawdę sam w Galaktyce? W przeciwieństwie do innych powieści Roanhorse, Resistance Reborn przyjmuje bardziej klasyczny styl narracji w świecie współdzielonym, zmieniając perspektywy między różnymi postaciami. Jej wewnętrzna narracja o Leii jest trafna, ukazując zarówno jej cierpienie, jak i jej ciągłą zdolność do poruszania się pomimo tego. Ton przypomina stare książki Star Wars Expanded Universe, a dla czytelników zaciekawionych tym samym pytaniem, dlaczego sojusznicy nie pojawili się przed końcem Rise of Skywalker, prawdopodobnie przyniesie to kilka odpowiedzi (dając czytelnikom więcej czas na spędzenie z ulubionymi postaciami).

Wraz z Black Sun Roanhorse porusza się w zupełnie innym kierunku niż wszystkie jej poprzednie prace, tworząc oszałamiającą epicką fantazję w bujnym wtórnym świecie. Podobnie jak Resistance Reborn, wykorzystuje narrację trzecioosobową, która przełącza się między perspektywami bohaterów, ale tutaj używa pięknej lirycznej prozy, przesiąkniętej mitologią tego nowego świata. Poruszając się w czasie i poza nim, Roanhorse splata ze sobą historię zniszczonego miasta, niegdyś rządzonego przez życzliwych kapłanów, którzy utrzymywali pokój, ale teraz zepsutego przez walki polityczne i interesy obcych narodów. Historia zaczyna się od Serapio, którego matka angażuje się w rytuał, do którego go przygotowała, rzeźbiąc jego skórę, a jej punktem kulminacyjnym jest zszywanie jego oczu. W miarę postępu narracji czytelnicy dowiadują się, że rytuał pozwolił Serapio stać się awatarem boga Wrony, którego lud został brutalnie zamordowany pokolenie wcześniej przez kapłanów oddanych Słońcu. Postacie z punktu widzenia – Serapio, szczera i sprawiedliwa Kapłanka Słońca Naranpa oraz ziemska Xiala, kapitan statku pochodzący z samej Matki Ocean – są głęboko pociągnięci i współczujący, nawet gdy są ze sobą w sprzeczności, co utrudnia wiedzieć, dla kogo rootować.

Tworząc świat, Roanhorse oparła się na cywilizacjach prekolumbijskich i zapożyczyła trochę od nawigatorów polinezyjskich, aby stworzyć fantazję, która wydaje się zarówno znajoma, jak i zupełnie nowa. „Wciąż wydaje się niezwykle rzadkie, aby znaleźć fantazję inspirowaną Amerykami” – pisze w podziękowaniach. „Myślę, że jednym z powodów jest uporczywy mit, że rdzenne kultury sprzed podboju były prymitywne i miały niewiele do zaoferowania, podczas gdy jest odwrotnie”. Roanhorse’s Meridian to czysta fantazja, zamieszkana przez megafauny, takie jak gigantyczne wrony, na których można jeździć, i ogromne nartaki ciągnące barki, ale pokazuje bogactwo inspiracji kulturami Ameryki Północnej. Miasto Tova zapożycza projekty ze starożytnych miast Anasazi, wbudowanych w ściany klifów, ale podział między Sky Made, który żyje powyżej, a mieszkańcami Paszczy, którzy żyją poniżej w ubóstwie, wydaje się zarówno nowoczesny, jak i istotny. Chociaż Black Sun kończy całą historię i przynosi satysfakcjonujące zakończenie tego pierwszego tomu, historia wcale się nie skończyła, Black Sun jest wyraźnie pierwszym krokiem w dłuższej epickiej narracji, a czytelnicy będą niecierpliwie czekać na sequel wychodzi.

Niezależnie od tego, czy gra w Twoje ulubione postacie z serialu, czy w swoich oryginalnych dziełach, Roanhorse jest absolutnie autorką, którą warto obejrzeć.

Tytuł oryginalny: An Introduction to the Works of Rebecca Roanhorse
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: