Wpis powstał dzięki współpracy z:

Star Trek: Discovery sezon 3, odcinek 1 Pisanki i odniesienia

Ten artykuł w Star Trek: Discovery zawiera spoilery na premierę sezonu 3. Można by pomyśleć, że nowa seria Star Trek, której akcja toczy się o wieki poza jakimikolwiek serialami i filmami, nie zawierałaby tak wielu odniesień do seriali i filmów, które pojawiły się wcześniej, prawda? Cóż, Star Trek: Discovery Season 3 może się rozpocząć

Ten artykuł w Star Trek: Discovery zawiera spoilery dotyczące premiery trzeciego sezonu.

Można by pomyśleć, że nowa seria Star Trek, której akcja toczy się o setki lat poza jakimikolwiek serialami i filmami, nie zawierałaby tak wielu odniesień do seriali i filmów, które pojawiły się wcześniej, prawda? Cóż, Star Trek: Discovery Season 3 może być osadzony w zupełnie nowym okresie – dokładnie w roku 3188 – ale narracja jest bardzo starannie zbudowana na wielowarstwowej historii przyszłej historii Treka. Showrunner Michelle Paradise i Alex Kurtzman wspominali kilka razy, że 930 lat od 2257 stawia ich daleko poza ograniczenia kanonu, a jednak debiutancki odcinek 3 sezonu Discovery demonstruje skrupulatne zrozumienie, skąd się wziął ten program i chęć trzymaj wszystko, co dotyczy większej historii Star Trek, tak ściśle, jak to możliwe.

Innymi słowy, w najnowszym odcinku Discovery było o wiele więcej pisanek i odniesień, niż mogłoby się wydawać. Oto wszystkie pisanki i odniesienia, które złapaliśmy w pierwszym odcinku Star Trek: Discovery Season 3, „That Hope Is You, Part 1”,

Pierwszą rzeczą, którą widzimy, gdy Book leci swoim imponującym statkiem kosmicznym, próbując prześcignąć Cosmo, jest wrak części spodka czegoś, co wygląda jak statek Gwiezdnej Floty. Martwą gratką są litery „NCC”. Czy był to statek Federacji z 31 wieku? 30? Jeszcze starszy? Nie wiemy i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Każdy się zastanawiał, co oznacza „NCC”? Cóż, tak naprawdę nigdy nie został ustanowiony w kanonie, ale we wczesnych dniach The Original Series został zaprojektowany jako hołd dla amerykańskich statków posiadających „NCC” jako część ich rejestru i rosyjskich statków używających „CCC”. Niektóre książki apokryficzne twierdzą, że „NCC” oznacza „klasę konstrukcji morskiej” lub „numer kontraktu na budowę marynarki wojennej”. Zasadniczo pomysł, że Gwiezdna Flota nadal postrzega siebie jako rodzaj marynarki wojennej, potwierdziłby tę teorię, ale ponieważ tak naprawdę nie jest to marynarka wojenna, to również nie ma większego sensu.

Komputer pokładowy Booka informuje go, że wykryto „anomalię czasoprzestrzenną”. Ta anomalia to tunel czasoprzestrzenny stworzony przez Burnhama i kryształy czasu z finału drugiego sezonu Discovery, „Such Sweet Sorrow Part 2”.

Burnham ląduje w roku 3188, czyli o rok dalej niż przypuszczała większość fanów. Odkrycie skoczyło od roku 2257, co oznacza, że ​​myśleliśmy, że 930 lat później będzie 3187. Ale, jak się później dowiedzieliśmy, Burnham również nie wylądował na planecie Terralysium, mimo że był to jej cel. Terraylsium po raz pierwszy pojawiło się w odcinku Discovery sezonu 2 „New Eden”. Book mówi Burnhamowi, że planeta, na której wylądowała, nazywa się Hima. Terralysium znajdowało się w kwadrancie Beta. Nie mamy pojęcia, gdzie jest Hima.

Możesz się zastanawiać, dlaczego Burnham jest tak szczęśliwy, że komputer wyświetla komunikat „Wykryto wiele oznak życia”. Cóż, cały sens skakania w przyszłości polegał na tym, że we wszystkich innych scenariuszach zarówno mama Spocka, jak i Burnhama, Gabrielle Burnham, widzieli przyszłość, w której sztuczna inteligencja zwany Kontrolą, wyplenił całe życie w galaktyce. Najwyraźniej tak się nie stało. Co oznacza, że ​​misja Burnhama zakończyła się sukcesem. Dlatego później mówi: „Uratowałam wszystko”,

Gdy komputer mówi Burnhamowi, że tunel czasoprzestrzenny się zamyka, ona gorączkowo wysyła sygnał energii przez tunel czasoprzestrzenny. To ostatni z siedmiu czerwonych sygnałów z drugiego sezonu Discovery. W odcinku „Such Sweet Sorrow Part 2” Spock czekał cztery miesiące, aby zobaczyć Czerwony Sygnał, który był wiadomością od Burnhama, że ​​załoga przeszła bezpiecznie przez tunel czasoprzestrzenny . Zasadniczo ta scena dzieje się „w tym samym czasie”, co ostatnia scena na pokładzie Enterprise w finale sezonu 2.

Gdy Burnham przegląda swój ekwipunek, wspomina o swoim „awaryjnym pakiecie racji żywnościowych”, „fazerze” i „tarczy delty”. Tarcza Delta to jej odznaka Gwiezdnej Floty. Fani od lat nazywają ten symbol „tarczą delty”, ale nigdy nie był on używany na ekranie.

Napisy początkowe Discovery znów się zmieniły! Oto najważniejsze zmiany

Walcząc z Księgą, Burnham wydaje się wykorzystywać przynajmniej kilka ruchów z wulkanicznej sztuki walki znanej jako Suus Mahna. Ta sztuka walki wywodzi się z prequeli serii Enterprise, ale po raz pierwszy widzieliśmy, jak Burnham robił to w „Context Is For Kings” w pierwszym sezonie Discovery. Widzieliśmy również, jak dwóch Syntezatorów ćwiczy Suus Mahna w Star Trek: Picard Season 1, odcinek 9, „Et Arcadia Ego Part 1”,

Książka wspomina, że ​​„najbliższy naturalny tunel czasoprzestrzenny znajduje się 100 lat świetlnych stąd”. Może to odnosić się do Bajorian wormhole ze Star Trek: Deep Space Nine. W końcu nie ma zbyt wielu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych. To powiedziawszy, technicznie rzecz biorąc, tunel Bajorian nie jest „naturalny”, ponieważ został zbudowany przez Proroków, ale z punktu widzenia Księgi może to nie mieć znaczenia.

Książka mówi: „Czy nie było dla ciebie wystarczająco złe, że Gorn zniszczył dwa lata świetlne podprzestrzeni?” To odnosi się do dwóch rzeczy w tym samym czasie. Po pierwsze, oczywiście, Gorn, rasa jaszczurów po raz pierwszy widziana w Star Trek: The Original Series, odcinku „Arena”, a następnie przywoływana w prawie każdej nowej serii Trek, w tym w kilku odniesieniach w Star Trek: Picard. Ale wzmianka o zniszczeniu przez Gorn podprzestrzeni oznacza, że ​​części międzygwiezdnej sieci komunikacyjnej zostały zniszczone. Podprzestrzeń to sposób, w jaki ludzie otrzymują wiadomości w całej galaktyce w Star Trek. Jeśli części podprzestrzeni zostaną zniszczone, może to wyjaśniać, dlaczego, przedstawiciel Federacji, Aditya Sahil (Adil Hussian), wspomina, że ​​sensory dalekiego zasięgu „zawiodły lata temu”.

Kiedy Book mówi, że chce „pobudzić rekrystalizator dylitu”, odnosi się do idei sztucznej rekonstrukcji kryształów dylitu. W Star Trek IV: The Voyage Home Scotty robi to, aby pomóc w zdobyciu skradzionego domu Klingona Bird of Prey. A w odcinku Short Treks „Runaway” Tilly spotyka Po, królową Xahea, która również wynalazła tę technologię.

Book zastanawia się również, czy w pobliżu jest jakiś „Benemite”. To znacznie szybciej odwołuje się do Voyagera.

Książka mówi, że „żagle słoneczne z tachionem są wolne jak cholera”. Odnosi się to do odcinka DS9 „Explorers”, w którym Ben Sisko buduje starożytny statek pływający na żaglach słonecznych z tachionów.

Book kończy swoją wypowiedź na temat różnych typów napędu i paliwa w Star Trek, mówiąc: „Nawet nie zaczynajcie od trylitu”. To wydaje się być żartem. W odcinku TNG „Starship Mine” żywica Trilithium była rodzajem produktu ubocznego silników warp, który można było ukraść i przekształcić w broń. Ale w filmie Pokolenia trylit był czymś opisanym jako „inhibitor jądrowy”, co oznacza, że ​​może spowodować implozję gwiazd. Więc co to jest? Obie? Również forma paliwa do napędu kosmicznego? Nie zaczynaj Book.

Burnham jest zszokowany, że Orionowie i Andorianie współpracują. Zielonoskórzy Orionowie pochodzą z pierwszego (sfilmowanego) odcinka Star Trek w historii, „The Cage”, chociaż ich kultura została później w pełni wyjaśniona w odcinku Enterprise „Bound”. Orionowie pojawili się w erze Discovery w finale sezonu 1, a także w odcinku Short Treks „The Escape Artist”. Andorianie o niebieskiej skórze pochodzą z odcinka TOS „Journey To Babel”. Dlaczego Burnham jest zaskoczony, że Andorianie i Orionowie współpracują ze sobą w jakimś oficjalnym charakterze? Cóż, Andorianie są członkami założycielami Federacji. Tymczasem Orionowie nie byli, przynajmniej w czasach Burnhama, nigdy częścią Federacji.

Book mówi Andorianinowi, że „istnieje prawdziwy rynek na te rzeczy”, kiedy próbuje sprzedać tricorder Burnhama. Wydaje się, że to mrugnięcie okiem do pomysłu, że zabytkowe rekwizyty z TOS lub TNG są warte dużo pieniędzy IRL. Zasadniczo to, co ma Burnham, to rekwizyt Star Trek w stylu vintage.

Burnham jest zachwycony osobistymi transportowcami. W odcinku TNG „Captain’s Holiday”, podróżujący w czasie kosmici z 27 wieku zwani Vorgons, wydawali się mieć podobne typy transporterów.

Próbując skłonić ją do mówienia, Burnham zostaje uderzony jakąś formą przyszłego narkotyku, który sprawia, że ​​staje się szczęśliwa. Mówi, że narkotyk sprawia, że ​​jest rozmowna, a potem mówi: „Mam przyjaciółkę z rudymi włosami, nie możesz jej dać”. To oczywiście odnosi się do Tilly, ale dokładniej do pomysłu, że Tilly użyła narkotyków kosmicznych w Discovery,

Najemnik, który ściga Księgę, wydaje się być Yridianem. W TNG o tych kosmitach myślano głównie jako o „pośrednikach informacji”, zwłaszcza w odcinkach „The Chase” i „Birthright Part 1”. Tymczasem co najmniej jeden kosmita ścigający Burnhama i Księgę jest wyraźnie Lurianinem. Słynny patron Quark’s Bar w DS9 – Morn – był Lurianinem. To facet z pociągłą twarzą.

Po szczerej rozmowie Booka i Burnhama na temat podróży w czasie, Book mówi: „Po wojnach czasowych cała technologia podróży w czasie została zniszczona. Wyjęty spod prawa ”. Temporal Wars nawiązuje do Temporal Cold War w Enterprise i prawdopodobnie do otwartej Temporal War, która wydarzyła się pod koniec 3 sezonu Enterprise i na początku sezonu 4 w odcinkach „Storm Front Parts 1 i 2”. Jedna moda z zimnej wojny czasowej pochodzi z 31 wieku, mniej więcej sto lat przed 3188 rokiem.

Kiedy Burnham spotyka Adityę Sahil, łączniczkę Federacji w tym okresie, prowadzą poważną rozmowę o tym, jak długo może potrwać, zanim USS Discovery rzeczywiście się pojawi. Mówi: „Zgodnie z prawami mechaniki czasowej mogą przybyć jutro…” A Burnham mówi: „Albo za tysiąc lat”. To odnosi się do podobnej przemowy Spocka w odcinku TOS „City on the Edge of Forever”. Podobnie jak Burnham i ekipa Discovery, Spocka i Kirka dzieli niepewność związana z podróżami w czasie. Spock mówi: „Istnieje teoria. Może być jakaś logika w przekonaniu, że czas jest płynny, jak rzeka, z prądami, wirami, wstrząsami ”. Ale później Spock zwraca uwagę, że „nie możemy być zbyt pewni naszych faktów”. Nawet najwcześniejsze odcinki podróży w czasie ze Star Trek dotyczyły ludzi przybywających do ich tymczasowej lokalizacji w innym czasie niż ludzie, którzy byli „tuż za” nimi w portalu czasu.

Odcinek kończy się, gdy Burnham i Sahil podnoszą flagę Zjednoczonej Federacji Planet. Widzieliśmy już tę flagę w zwiastunach, ale warto zauważyć, że wygląda na to, że ma mniej gwiazdek niż flaga z czasów TNG i Picarda. dokładna jest flaga? Czy Federacja zaczęła tracić członków przed Burnem? A może ta flaga jest przed wypaleniem?

W tym momencie nie wiemy. Ale ponieważ trzeci sezon Discovery polega na ponownym odkryciu Federacji, ta flaga może być wizualną reprezentacją nie tylko tematów sezonu, ale także dosłownej fabuły.

Star Trek: Discovery Season 3 nadaje w czwartki nowe odcinki w CBS All Access.

Tytuł oryginalny: Star Trek: Discovery Season 3 Episode 1 Easter Eggs and References
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: