Wpis powstał dzięki współpracy z:

Czy w Star Trek: Discovery’s Cat Than Meets the Eye jest coś więcej?

Ten artykuł w Star Trek: Discovery zawiera spoilery na premierę sezonu 3. W odcinku Star Trek: The Original Series „Assignment: Earth” Spock krótko opiekuje się obsadą Isis Gary'ego Sevena i przyznaje, że „dziwnie go to pociąga”. W TNG Data miał swojego kota, Spot. Na Enterprise Kapitan Archer miał swojego Beagle'a,

Najpopularniejsza nowa postać w Star Trek: Discovery Season 3 prawdopodobnie nie jest człowiekiem. Ale czy wprowadzenie Grudge – gigantycznego kota Booka – zapowiada większy zwrot akcji?

Ten artykuł w Star Trek: Discovery zawiera spoilery dotyczące premiery trzeciego sezonu. W odcinku Star Trek: The Original Series „Assignment: Earth” Spock krótko opiekuje się obsadą Isis Gary’ego Sevena i przyznaje, że „dziwnie go to pociąga”. W TNG Data miał swojego kota, Spot. Na Enterprise Kapitan Archer miał swojego Beagle, Portos. W Picard Jean-Luc wymienił swoją rybę na pitbulla o imieniu Number One. Kirk miał psa o imieniu Butle r w Generations, a Janeway opowiadała o tym, jak bardzo tęskniła za seterem irlandzkim Mollie na Voyagerze.

A teraz powraca wspaniała tradycja związana ze zwierzętami domowymi w Star Trek. W Star Trek: Discovery Season 3 spotykamy nie tylko człowieka (?) Kuriera Cleveland „Book” Booker (David Ajala), ale także jego „bardzo dużego” kota, Grudge’a. Ale czy Grudge to coś więcej niż tylko komiczna ulga? Czy ten kot jest czymś więcej niż tylko byciem dużym i niesamowitym?

Najpierw najważniejsze. Chociaż Book mówi, że duży rozmiar Grudge wynika z „choroby tarczycy”, Grudge jest rasą kotów rasy Maine Coon, która jest znana z dużych rozmiarów. Książka odnosi się do Grudge jako „królowej”, co może być subtelnym odniesieniem do popularnej legendy, że Maine Coony zostały częściowo stworzone przez Marię Antoninę, królową Francji. Tak czy inaczej, Grudge jest duża i niesamowita, a jak mówi Book „jest cała moja”.

Ale oprócz bycia słodkim zwierzęciem, które zapewnia warstwę ekscentryczności najnowszemu śmiałemu pilotowi kosmicznemu Treka, czy Grudge naprawdę jest tylko kotem? Książka mówi o Urazie w sposób, który sprawia, że ​​kot wydaje się być bardziej świadomy, niż nam się wydaje. Być może wszyscy zostaliśmy uwarunkowani przez kota w Captain Marvel – Goose – który okazał się obcym Flerkenem. A może zostaliśmy uwarunkowani przez ten odcinek Star Trek: The Original Series, w którym czarny kot Spock był „dziwnie pociągnięty”, wydawał się być kobietą zmieniającą kształt w pewnym momencie odcinka.

Chociaż poprzednie zwierzaki ze Star Treka na ogół nie okazały się kosmitami – czasami takie są. W odcinku TNG „Aquiel” Geordi opiekuje się porzuconym psem imieniem Maura, który okazuje się być kropelkowym potworem zwanym zrastającym się organizmem. Wspomniane psy Janeway i Kirka nigdy nie były tak naprawdę widoczne w futrze, ale raczej zwierzęta, które widzieliśmy na ekranie, były albo telepatycznymi tworami nexusów, albo sztuczkami stworzonymi przez Q. (To trochę tak, jakby ludzie rzadko jeździli „prawdziwymi” konie w Star Trek. Zwykle tylko te holograficzne lub konie „wymarzone”.),

Kot Daty był prawdziwym kotem. Ale z drugiej strony nie jesteśmy całkowicie pewni. Spot radykalnie zmienił wygląd w The Next Generation, a nawet przeszedł z mężczyzny do kobiety iz powrotem. Na Picardzie, pomarańczowy pręgowany o imieniu „Spot II” okazuje się być całkowicie syntetyczny przez ludzkiego brata Daty, Atlana Soonga. W niekanonicznym opowiadaniu komiksowym z komiksu IDW Star Trek: Waypoint, ujawniono, że Portos był w rzeczywistości psem podróżującym w czasie i że dzięki podróżom w czasie faktycznie uratował życie Archera, gdy Archer był małym dzieckiem.

Chodzi o to, że poza rybą Picarda w TNG (Livingston) wokół zwierząt domowych w Treku krąży jakiś rodzaj fabuły science-fiction. Pomyśl o najsłynniejszych zwierzakach z całej serii: Tribbles. Wyglądają jak futrzane słodkie kulki, ale oczywiście są z nimi niesławne „kłopoty”. Nie oznacza to, że jest to przesądzony wniosek, że Grudge jest naprawdę zmiennokształtnym, ma moce telepatyczne lub jest podróżnikiem w czasie, tak jak Burnham, ale z drugiej strony nigdy nie wiadomo.

Kiedy Burnham wspomina, że ​​„nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby egzekwować akt zagrożonego gatunku”, odnosi się do Tranceworma, którego uratowała Księga. Ale jej oczy spoczęły na Grudge. Oczywiście koty mogą być zagrożone w 32 wieku. To znaczy, zakładając, że Grudge jest w rzeczywistości kotem, a nie jakimś innym cudownym obcym gatunkiem, którego jeszcze nie ujawniono. Star Trek: Discovery sezon 3 nadaje nowe odcinki w czwartki w CBS All Access.

Tytuł oryginalny: Is There More to Star Trek: Discovery’s Cat Than Meets the Eye?
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: