Wpis powstał dzięki współpracy z:

Wyjaśnienie zakończenia kraju Lovecrafta

Ten artykuł zawiera spoilery dotyczące odcinka 10 Lovecraft Country. W końcu Lovecraft Country to dziedzictwo. Serial podąża za Atticusem Ticem Freemanem od syna i weterana wojennego do dosłownego Magic Negro i spadkobiercy magicznego prawa pierworodztwa. Tic, jego ojciec Montrose, przyjaciółka Letitia Leti Lewis i jej siostra Ruby Baptiste zostają uwikłani

Ten artykuł zawiera spoilery dotyczące 10. odcinka Lovecraft Country

Ostatecznie Lovecraft Country to dziedzictwo. Spektakl podąża za Atticusem „Ticem” Freemanem od syna i weterana wojennego do dosłownego Czarnego Murzyna i spadkobiercy magicznego prawa pierworodztwa. Tic, jego ojciec Montrose, wówczas przyjaciółka Letitia „Leti” Lewis i jej siostra Ruby Baptiste zostają uwikłani w magię i rasistowskich białych ludzi, którzy ją używają. Tic stara się zrozumieć i wykorzystać moc tkwiącą w jego krwi, a robiąc to, jest zmuszony stawić czoła przerażeniu za przerażeniem, dążąc do celu.

Finał Lovecraft Country „Full Circle” zawiera wiele informacji w swoim środowisku wykonawczym. I chociaż wiele z nich ostatecznie nie służy głównej narracji, wciąż jest wiele do zbadania. Oto jak kończy się Lovecraft Country.

Christina Braithwite spędza cały sezon na szykanowaniu, mając nadzieję, że uda jej się zdobyć wszystkie składniki, których będzie potrzebować, w tym nasyconą magią krew Tica, do jej własnej próby uzyskania nieśmiertelności. Tym, co odróżnia Christinę od jej ojca, Samuela i ich odległego przodka Tytusa, jest to, że nie polega ona na otwarciu bram Edenu, aby osiągnąć swój cel życia wiecznego. Szczegóły któregokolwiek z zaklęć nigdy nie są wyjaśnione, ale jej naleganie na zdobycie Hirama’s Orrery z kluczem do jego wielowymiarowej maszyny sugeruje, że mogła znaleźć skrót.

Adamitów Zakon Starożytnego Świtu to kult, który wierzy, że istnieje brama do Ogrodu Edenu. Synowie Adama są alchemicznymi fanatykami, którzy chcą otworzyć tę bramę, powrócić do Edenu i osiągnąć nieśmiertelność. Titus Braithwhite założył Synów Adama, kiedy odkrył Księgę Imion, która jest w istocie szyfrem dla Języka Adama i funkcjonalnie księgą zaklęć. Horatio Winthrop był współzałożycielem Synów, ale został wygnany po kradzieży stron z Księgi Imion.

Po uzyskaniu zdjęć skradzionych stron Horatio, klucza Hirama i współpracy Tica (chęć udziału wydaje się być głównym elementem tych zaklęć, ale nie ma dochodzenia w tej sprawie) Christina wykonuje swoje zaklęcie w Ardham, podczas jesiennej równonocy . Tic jest całkowicie pozbawiony krwi, zaklęcie się powiodło, a Christina odnosi sukces tam, gdzie mężczyzna Braitwhites zawiódł, przynosząc historię, zgadliście… ”Pełne koło”,

W Lovecraft Country rodzina staje się wielka. Samuel Braithwhite był dalekim kuzynem Tytusa i najnowszą głową Synów Adama. Christina Braithwhite jest córką Samuela i została wykluczona z udziału w zakonie z racji bycia kobietą, przez co czuła się uciskana. Samuel chciał wykorzystać Tic i jego nasyconą magią krew jako kanał dla własnego czaru Eden. Więc on i Christina zwabili Tica do Ardham, używając Montrose jako przynęty w pierwszych dwóch odcinkach serialu. Leti i George zostali złapani w krzyżowy ogień, a Tic musiał zgodzić się na rytuał, aby uratować im życie. Kiedy Samuel i Synowie Adama przeprowadzili rytuał, Tic – pobudzony przez Hannę – zamiast tego skorzystał z mocy i zaklęcie zawiodło spektakularnie, obracając Synów w pył i zawalając lożę. Tic, Leti i Montrose przeżyli, podobnie jak Christina, ale George nie.

Tytus podjął próbę zaklęcia, aby otworzyć bramy do Edenu i nie udało się, niszcząc oryginalny Ardham Lodge w pożarze, który zabił prawie wszystkich. Jedynym ocalałym była niewolnica, której Tytus zapłodnił Hanna, która uciekła od ognia z Księgą Imion. Książka pozostawała w jej rodzinie od pokoleń, dopóki nie została prawdopodobnie utracona podczas masakry w Tulsa Race w 1921 roku. Hanna jest przodkiem Tica, co czyni Tica bezpośrednim potomkiem Titusa Braithwhite’a, a synem wśród synów, wysokim rangą członkiem zakonu .

W finale Tic, Leti i Montrose odzyskują Księgę Imion z przeszłości. Kiedy Tic otwiera książkę, on i Leti zostają wciągnięci do królestwa przodków jego rodziny, gdzie poznają historię rodziny Tica i książkę, i uczą się zaklęcia, które w niewytłumaczalny sposób pozbawi magię wszystkich białych ludzi. Tic, Leti, Montrose, Hippolyta, Dee, Ruby i Ji-ah podróżują razem do Ardham, aby rzucić zaklęcie Hanny.

Tic już wie, że maszeruje na śmierć, a scenarzyści nie podejmują żadnych prób obejścia tego losu. Kiedy Tic poddaje się Christinie, robi to w przekonaniu, że poświęcenie swojego życia pozwoli jego rodzinie na wykonanie zaklęcia, które pozbawi jego wrogów mocy. Nigdy nie jest wyraźnie powiedziane, że pozbawi to magii wszystkich białych ludzi, ale Hanna mówi Ticowi, że „uratuje ich wszystkich”, co mówi o czymś większym niż tylko powstrzymanie Christiny. Wydaje się, że Tic nie bierze udziału w tym większym planie, ale wydaje się, że Leti tak.

Zaklęcie Hanny wymaga połączenia z Tytusem i żyjącym Braithwhiteem. Tic i Leti przyzywają Tytusa i biorą kawałek jego ciała, zanim wrócą go do piekła, a Ruby dostarcza kawałki Christiny. Tic zużywa je, zanim odda się Christinie. Tylko że… Ruby była właściwie Christiną w trakcie metamorfozy, więc eliksir, który podała Ticowi, był bezużyteczny. Kiedy Leti wykonuje zaklęcie, to nie działa, więc deus ex Ji-ah wkracza, używa swoich ogonów (nad którymi ma nagle mistrzostwo), aby połączyć Tic i Christinę razem, a Leti kontynuuje intonowanie, aż cały obszar eksploduje magicznymi energia. Christina, która zaledwie chwilę wcześniej była nieśmiertelna, zostaje pozostawiona pod stertą gruzów. A kiedy zdaje sobie sprawę, że nie może używać magii, Leti mówi jej, że to nie tylko ona, to wszyscy biali ludzie. „Magia jest teraz nasza”. Super.

Leti prosi Ruby o pomoc w zdobyciu esencji Christiny do wykorzystania w zaklęciu Hanny, na co Ruby stanowczo odmawia. Ale kiedy później widzimy Ruby z Christiną, najwyraźniej planuje, jak może uzyskać to, czego potrzebuje Leti. Kiedy gang jest w Ardham, przygotowując swoje zaklęcie, Ruby okazuje się być Christiną, a ona i Leti toczą walkę na całego.

Christina mówi, że Ruby nie żyje, ale alternatywnie może być w śpiączce w piwnicy Christiny, biorąc pod uwagę, jak ta ostatnia musi utrzymać przy życiu cele swojej transformacji. Prawdziwa Ruby nie tylko postanawia pomóc Leti, co wydaje się sprzeczne z jej motywacjami w tym sezonie, ale każda konfrontacja, jaką ma z Christiną, ma miejsce poza ekranem. Nie ma nawet korzyści z chwili, w której jest bohaterem – chociaż dostajemy mały błysk, który prawdopodobnie daje Leti kolejny Znak Kaina dla ochrony.

Dee zostaje uratowana, gdy Tic, Leti i przodkowie recytują zaklęcie z przestrzeni przodków. Ale uszkodzenie jej ramienia jest trwałe. Hippolyta rysuje Orynthię Blue (siebie) i Asteri (Diana), co, jak mówi, jest w stanie zrobić, ponieważ nauczył ją artysta Afua – ukłon w stronę artysty Afua Richardson, który stworzył rysunki Dee do serialu. Następnie pokazuje Dee maszynę, której nie pokazujemy, ale słyszymy. Następnym razem, gdy zobaczymy ramię Dee, jest ono mechaniczne, a ona używa go do zmiażdżenia gardła Christiny.

Niewiele, naprawdę. Podobnie jak w przypadku książki, na której opiera się serial, Lovecraft Countr y bardziej interesuje się odwróceniem rasizmu Lovecrafta do góry nogami. Bohaterami tej historii są Czarni, a potwory to biali ludzie i rasizm. W pewnym sensie Samuel jest awatarem Lovecrafta w serialu. Przekonania Samuela na temat naturalnej hierarchii odzwierciedlają uczucia, które Lovecraft wypluwa w swoim podłym wierszu. Lovecraft jest dla Lovecraft Country tym, czym mitologia nordycka dla Marvel’s Thor.

Pierwsze dwa odcinki sezonu i finał Lovecraft Country są adaptacją jednego opowiadania „Lovecraft Country” z książki o tym samym tytule autorstwa Matta Ruffa. Reszta odcinków to luźno powiązane antologie, z których każda wykorzystuje inny schemat horroru.

„Full Circle” to w większości spójne zakończenie sezonu, które nie wymaga większości środka, aby się tam dostać. W odcinkach 5-8 nie ma prawie nic, co jest konieczne, aby dojść do tej ostatecznej konfrontacji. A wiele prawdziwych urazów wywołanych w imię realizmu wydaje się bezdusznych z perspektywy czasu, że nie będą one miały żadnego znaczenia dla całej historii. Lovecraft Country robi wiele i nagradza ponowne obejrzenie, ale to historia, którą najlepiej zostawić na jeden sezon.

Tytuł oryginalny: Lovecraft Country Ending Explained
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: