Wpis powstał dzięki współpracy z:

Dlaczego Eliza jest prawdziwym bohaterem Hamiltona

We can all woop King George III style now that Hamilton is now available for the world to watch on Disney+. The long awaited recording of the global sensation is 2 hours and 40 minutes of pure magic – a beautiful retelling of the life of Founding Father Alexander Hamilton. We presume the show is

Wszyscy możemy rozkoszować się stylem Króla Jerzego III teraz, gdy Hamilton jest już dostępny dla świata do obejrzenia na Disney +. Długo oczekiwane nagranie globalnej sensacji to 2 godziny i 40 minut czystej magii – piękna opowieść o życiu ojca założyciela Alexandra Hamiltona. Zakładamy, że serial jest o Aleksandrze, tak jak w prawie każdej scenie. Mimo że odegrał tak ważną rolę w rewolucji i tworzeniu rządu narodowego, imiennik programu – Hamilton – również hołduje swojej żonie, Elizy Hamilton.

Może minąć trochę czasu, zanim dowiemy się, że Eliza była prawdziwym bohaterem Hamiltona. Nie tylko odegrała ogromną rolę w serialu, ale także w historii Ameryki.

Eliza, wówczas Schuyler, zostaje wprowadzona wraz ze swoimi siostrami Angeliką i Peggy we wczesnej liczbie, zanim weźmie środkowy etap podczas „Bezradności”. Nie tylko śpiewa o tym, że nie jest „w centrum uwagi”, ale nie martwi się faktem, że jej narzeczony jest bez grosza i że zadowoli się znacznie mniej niż społeczeństwo, w którym się urodziła. Jej ojciec Philip Schuyler był generałem wojny o niepodległość, a jej matka Catherine Van Rensselaer Schuyler urodziła się w jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Nowym Jorku. Podczas gdy jej Aleksander urodził się nieślubnie z już zamężną kobietą, Rachel Faucette, i Szkotem, który opuścił rodzinę kilka lat później. Dzięki lirycznemu geniuszowi Lin Manuela-Mirandy Philipa Soo bada prawdziwą bezinteresowność Elizy podczas piosenki.

Następnym razem, gdy naprawdę zobaczymy Elizę, będzie podczas „That Will Be Enough”, gdzie śpiewa mężowi po powrocie z wojny. Ciężarna, pełna emocji i nie mająca wiadomości od męża ani nie widząca jej od miesięcy, wciąż pozostaje kamieniem, kiedy się załamuje. Powtarza, jak ważne jest dla niej tylko to, by pozostał przy życiu i spotkał ich syna, i opowiada o tym, jak bardzo była zdumiona jego dotychczasowymi osiągnięciami. W tym czasie prawdziwa Eliza Hamilton pomagała także swojemu mężowi w jego pismach politycznych – wiele informacji zawartych w listach, które miały mieć ogromny wpływ na historię Rewolucji Amerykańskiej, było w jej pisaniu.

Wtedy nasze serca zaczynają pękać. Zaczynamy dostrzegać wpływ wytrwałego stylu życia Aleksandra na jego życie rodzinne. Zachowując spokój, Eliza błaga męża podczas „Zrób sobie przerwę”, zamiast szaleć za nim (jak byśmy…) za brak ważnych kamieni milowych w życiu jego dzieci. Pragnie tylko trochę miłości i przywiązania od męża, nawet połowy oddania, jakie oddaje swojemu krajowi, ale nadal pozostaje szczęśliwy, kiedy odmawia jej propozycji.

W 1787 roku, w ciąży z czwartym dzieckiem, Eliza przyjęła Fanny Antill, dwuletnią córkę najbliższego przyjaciela Hamiltona, pułkownika Edwarda Antilla, który niedawno stracił matkę. Wyhodowała 8 dzieci Hamiltona, a także poroniła w wyniku zachorowania jej najmłodszego dziecka. Eliza zdołała to zrobić, utrzymując swoje gospodarstwo domowe podczas wielu ruchów, aby pomieścić karierę męża (tak, naprawdę – utrzymywała własne gospodarstwo domowe, mimo że żyła w bardzo seksistowskim i klasystycznym społeczeństwie), będąc na czele społeczeństwa amerykańskiego, stale uczęszczając na kolacje i mając mało życia prywatnego. Brzmi jak sen, prawda? Rozmieszczenie każdego ruchu w prasie krajowej oraz ciągłe obserwowanie i osądzanie to nowoczesny koszmar.

Nie widzimy w tym programie tego, że Eliza bardzo pomagała Aleksandrowi przez całą jego karierę. Działała jako mediator między Alexandrem i jego wydawcą w The Federalist Papers, i podobno pomogła mu w perfekcyjnym adresie pożegnalnym Waszyngtona w 1796 roku. Być może jest to zaskakujące – to był XVIII wiek, a ona była kobietą – ale to prawda. < / p>

Nadchodzi prawdziwy twardy hitter. W 1797 roku Alexander Hamilton przyznał się do rocznego romansu z dużo młodszą Marią Reynolds, która miała miejsce 8 lat wcześniej. W przypadku, gdy przegapiłeś to w serialu, nie przyznaje się po prostu do swojej niewierności wobec żony, zamiast tego opublikował Broszurę Reynoldsa, 95-stronicowy dokument opisujący, jak zabrał panią Reynolds do łóżka małżeńskiego za plecami kochającej żony. Romans Hamiltona-Reynoldsa był jednym z pierwszych skandali seksualnych w amerykańskiej historii politycznej i był kolejnym przykładem tego, jak trudno było być bezsilną żoną w centrum uwagi w tym czasie. Większość z nas wstaje i zostawia żałosnego mężczyznę, który nam to zrobił, ale zamiast tego, pomimo ciąży z szóstym dzieckiem, Eliza opanowała się i przeniosła do domu rodziców w Albany, aby urodzić i uciec od dramatu.

Nie można nie poczuć, jak twoje oczy zalewają się łzami, gdy Eliza śpiewa „Burn”. Zdewastowana, gdy dowiaduje się o romansie męża za pośrednictwem publicznej broszury Reynolds Broszura, Eliza, tak jak my wszyscy w takiej sytuacji, zastanawia się, czy słowa, które wypowiedział do niej przez cały ich związek, w ogóle coś znaczyły. Martwi się, że jej dzieci odczują skutki romansu i śpiewa z pasją o swoim gniewie, szoku i upokorzeniu. Po raz pierwszy widzimy, jak Eliza świadomie kontroluje sytuację i „wymazuje się z narracji” w jednej z najpotężniejszych scen serialu.

Jej życie wciąż nękane było tragedią. Zaledwie 4 lata później jej najstarszy syn Philip Hamilton został zabity w wieku 19 lat w pojedynku po tym, jak jego ojciec zachęcił go do zejścia (ognia w powietrze) i wyrzucenia pierwszego strzału, rady, która doprowadziłaby do jego przedwczesnej śmierci. Znów widzimy, jak Eliza nadal szlocha przez kolejne numery, gdy modli się, aby jej syn przeżył podczas powtórki „Stay Alive”.

„Przebaczenie, możesz sobie wyobrazić?” Zawstydzony i zdradzony romansem męża, a teraz załamany śmiercią syna, na który wpłynęła rada jego ojca, złamanego i pobitego, Eliza postanawia wybaczyć i przetrwać przez jej męża. Oczywiście nie należy tego zbytnio obchodzić, ponieważ Aleksander był totalnym idiotą przy podejmowaniu tych decyzji, ale wybór, aby stać u boku męża, pokazuje współczucie i miłość głęboko w niej zakorzenione. Zaledwie kilka lat później jej brat i siostra Peggy nieoczekiwanie zmarli, a następnie jej matka, a następnie jej mąż w 1804 roku. Chociaż miała ogromne przywileje przez całe życie, było to również pełne smutku i niepokoju.

Ostatnia scena jest być może najważniejsza, pozwalając nam wejść w coś, co może być dość trudne do zidentyfikowania przez resztę serialu. Chociaż większość opowieści dotyczy Aleksandra, dowiadujemy się, że gawędziarz, w tym przypadku Eliza, jest tak samo ważny, jak osoba, o której opowiada. Nie zapominajmy, że Rob Chernow wymienił Elizę jako jedno z najważniejszych źródeł podczas pisania biografii Alexander Hamilton, na której oparty jest serial. To także historia Elizy. Bez niej nie wiedzielibyśmy tyle o Aleksandrze, ani o jego roli w rewolucji i polityce amerykańskiej, tak jak dzisiaj.

W ostatnich chwilach, gdy Lin Manuel-Miranda wychodzi poza swoją postać Aleksandra, wprowadza się nowy element historii. Następnie Lin przedstawia Elizę publiczności, gdzie może zobaczyć, co zrobiła jej praca. Z trudem łapie powietrze i chwyta za serce, widząc, jak pomogła uwiecznić historię swojego zmarłego męża i ogromnej części historii Rewolucji Amerykańskiej.

Nie widzimy wiele po Elizy po śmierci Aleksandra, ale dowiadujemy się o niektórych rzeczach, które osiągnęła po jego śmierci. Pomagała zebrać fundusze na upamiętnienie George’a Washingtona posągiem w D.C., opowiadała się przeciwko niewolnictwu, broniła męża przed jego krytykami i poświęciła resztę życia opowiadaniu swojej historii. Ale są historie, których nie widzimy. Eliza była tak przywiązana do zachowania swojej spuścizny, że zreorganizowała wszystkie dokumenty i listy wraz z ich synem Johnem i bezlitośnie walczyła o opublikowanie swojej biografii. Z pomocą matki John C. Hamilton opublikuje pierwszą biografię swojego ojca. Znana była z noszenia na szyi małej paczki zawierającej sonet, który Alexander napisał dla niej podczas ich wczesnych zalotów. Nawet w latach dziewięćdziesiątych zachęciła Kongres, by pozwolił jej kupić i opublikować dzieła Aleksandra, dodając je do Biblioteki Kongresu, aby pomóc przyszłym historykom go poznać.

Ale z czego jest najbardziej dumna? Założyła Towarzystwo ds. Azylu, poświęcając ponad 42 lata życia opiece i edukacji ponad 700 dzieciom. Eliza jest uważana za jedną z pierwszych filantropek i uważana za jedną z najbardziej hojnych Amerykanek, które zreformowały naród.

Naprawdę jest „Najlepszą z żon i kobiet”.

Tytuł oryginalny: Why Eliza is the Real Hero of Hamilton
Źródło: d-o-g

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Serdecznie polecamy nasze zaprzyjaźnione serwisy: